Özür dilemek için hangi çiçek alınır?

Kasım 28, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 0
Özür dilemek için hangi renk çiçek Alınır

Özür dilemek için tercih edilen çiçek türleri

Hayatımızın her anında bir yeri olan çok güzel bir bitki türüdür. Binlerce çeşidi ve türü olan çiçekleri evde, bahçede, yol kenarlarında, ofiste her her yerde görebiliriz. Bir çok insan çiçeğin çeşidini bilmez. Çiçek nedir incelemeyiz. Biz şimdi size öncelikle çiek hakkında bilgiler vereceğiz.

Çiçek Nedir? Çiçek eşeysel üremeye hizmet için yaprakları değişime uğramış bir kısa sürgündür. Kısa sürgün üzerindeki yapraklar az veya çok değişikliğe uğrayarak çiçek örtüsü İle eşeysel organları meydana getirmektedir. Her çiçek bir yaprağın koltuğundan çıkar, fakat bu yaprak normal yapraklar gibi değil, daha çok pul şeklinde olup bazı bitkilerde iyice körelmiştir. Bu yapraklara “Brahte” denir. Brahtenin koltuğundan çıkan ve ucunda çiçek taşıyan dala çiçek sapı (pedisel) denir. Erkek ve dişi organları bir arada bulunan çiçekler “erdişi veya erselik” (Hermafrodit), erkek ve dişi organlardan yalnız birini taşıyanlara da bir eşeyli veya bir cinsli çiçek denir. Erkek ve dişi çiçekler aynı bitkinin ayrı ayrı dallarında yer alırsa (Örneğin Quercus, Betula. Abies, Pinus gibi) bu bitkilere “Bir Evcikli” bitkiler denir. Eğer dişi ve erkek çiçekler ayrı ayrı ağaçlar üzerinde bulunuyorsa bunlara da “İki Evcikli” bitkiler denir. Örneğin Taxus, Salix, Populus gibi. Bazı bitkilerde hem erselik ve hem de erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrı bulunabilir, bunlara poligam bitkiler denir. Örneğin Fraxinus, Acer gibi. Yaprakların sürgün üzerindeki dizilişi; normal sürgünler dikkatli bir şekilde incelendiğinde, çiçeklerde döllenme olabilmesi için, çiçek tozlarının (polenlerin) bir araçla dişi organın stigmasına taşınması gerekir. Bu taşınma olayına tozlaşma denir Poleni rüzgârla taşınan bitkilere “Anemogam”, böceklerle taşınan bitkiler “Entomogam”, sularla taşınan bitkilere “Hidrogam” ve tozlaşması kuşlarla olan bitkilere “Ornitogam” adı verilir.

Barışmak için tercih edilen çiçek türleri

barışmak için çiçek

Özür dilenecek kişiye ve özel durumlara göre değişiklik gösterse de barışma ve özür mahiyetinde aşağıdaki çiçekleri gönderebilirsiniz.

  1. Lale
  2. Nergiz
  3. Gül
  4. Zambak
  5. Orkide
  6. Karanfil
  7. Sümbül
  8. Papatya
  9. Kasımpatı