Nilüfer Çiçeği Suda Nasıl Yetişir?

Lotus nilüfer çiçeği

Nilüfer Çiçeği Suda Nasıl Yetişir?

Lotus çiçeği olarakta bilinen Nilüfer çiçekleri suda yaşayan ender türlerden birtanesidir. Nilüfer Çiçeği suyun yani göllerin diplerinde çamurlara tutunarak kök yapar ve sap kısımlarını uzatarak suyun yüzüne çıkar ve çiçek açar. Nilüfer çiçeğinin çicegi oluşturan kısımdaki yaprakları beyaz iç kısmı sarı renklidir. Elbette sadece bu şekilde açmaz çok farklı türleri, renkleride vardır. Lotus yani Nilüfer çiçeğini biraz daha tanıyalım.

nilüfer çiçeği

Nilüfer Çiçeği Nerede Yetişir?

Yukarıda da belirtiğimiz üzere, lotus çiçeği olarak bilinen nilüfer çiçeği su bitkisi olduğu ve suda yetiştiği için, bulunduğu yere çok fazla ziyaretçi çekmektedir. Sapı kısmı 1 metreyi bulur. Nilüfer çiçeği, suyun dibinde çamurda kökleniyor. Nilüfer Çiçeği Türkiye’ye nereden gelmiştir? Nilüfer çiçeklerinin tohumunun Amazon ormanlarından göçmen kuşlar vasıtası ile geldiği ve yetiştiği düşünülmektedir. Nilüfer Çiçeği gece kapanır suyun altına girer, güneşin doğuşuyla yüzeye çıkınca eşsiz bir manzara meydana getirir.

Saksıda Nilüfer Çiçeği Yetişirmi?

saksıda lotus

En çok merak edilen sorulardan biride evde ofiste saksılarda lotus (Nilüfer) çiçeği yetişirmi? Uygun ortamı sağlayabilirseniz saksıda bu çiçeği yerleştirebilirsiniz. Lotus çiçeği bataklık alanlarda kirli sularda yetişebilir. Bulanık suyu çok sever. Kendi kendini temizleyerek aslını kirli tutmaz.

Nilüfer (lotus) Çiçeği Hangi renklerde açar?

Nilüfer çiçeğinin ülkemizde bilenen ençok açan renkleri;

  1. Beyaz nilüfer (lotus) çiçeği
  2. Pembe nilüfer (lotus) çiçeği
  3. Kırmızı nilüfer (lotus) çiçeği
  4. Mavi nilüfer (lotus) çiçeği
  5. Mor nilüfer (lotus) çiçeği

Nilüfer Çiçeği hakkında kısa bilgi

Suda yetişir, en çok bilinen 5 remgi vardır. Bulanık bataklık suları sever, Doğal olarak yetişir, uygun ortam olursa saksı gibi ortamlarda yetişir. Nilüfer çiçekleri C vitamini yönünden zengindir cok fazla minarel içermektedir. Cildi güzelleştirir, kokusu uyku getirdiği söylenmektedir. Sağlığa faydalı olduğu söylenir. Türkiye’de bir çok yerde doğal ortamda nilüfer çiçeği yetişir.

Nilüfer Çiçeğinin Anlamı Varmı?

Saflığı, sevgiyi, tutkuyu ifade ettiği söylenmektedir. Öyleki bu çiçek çeşidi ona bakana huzur verir, insani dinlendirir. Gece uykuya çekilip güneşle açması insana dahi canlı türlerine benzer. Mitolojide kutsal olarak kabul görmektedir. Lotus çiçeği yani nilüferin bilimsel adı Nelumbo olarak bilinir.

One thought on “Nilüfer Çiçeği Suda Nasıl Yetişir?

Bir yanıt yazın