Mevsimlik Çiçekler Nasıl Budanır?

Mevsimlik Çiçekler Nasıl Budanır?

Mevsimlik bitkilerin budamasının yapılması çiçekler için önemlidir. Mevsimlik çiçeklerin sağlıklı bir gelişme göstermesi için uç alma budaması büyük önem arz etmektedir. Esasen mevsimlik çiçek türlerinde budama şekli kuruyan yaprakların, çiçeklerin gövdeden ayrılması şeklindedir. Ölmüş ve yıpranmış yaprak ve çiçekler ana gövdeye zarar vermektedir. Bunun önüne geçmek için budama kaçınılmazdır.

Mevsimlik Çiçeklerin Budama Zamanı

Mevsimlik çiçeklerde budama daha çok kuruyan yaprakların ve çiçeklerin uzak laştırılması şeklindedir. Bunların bitki üzerinden uzaklaştırılması ana bitkinin kuvvetlenmesi açısından önemlidir. Bazı mevsimlik çiçeklerde ayrıca çiçeklenmenin başladığı dönemlerde uç alma ve tomurcuk alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Mevsimlik çiçeklerde uç alma budaması, bitkinin daha çok çiçeklenmesini ve yan sürgünlerin gelişmesini sağlamak için yapılırken tomurcuk alma, çiçek sayısını azaltan ancak daha sağlıklı çiçekler elde edilmesini sağlayan bir işlemdir. Mevsimlik çiçek budaması >>

Mevsimlik Çiçekler Nasıl Budanır

Mevsimlik Çiçek Bumadası Şekli


Bir örnek verecek olursak petunya’da ilk çiçeklerin kesilmesiyle bitki kısa bir süre sonra çok bol çiçek veren ve enine yayılan zengin görünüşe erişir. Aksi takdirde çiçekleri küçülür, uzayan yapışkan sapların üstünde cansız bir görünüm alır. Aynı şekilde kozmos ve zinyanın da bol sayıda çiçek açmasını teşvik etmek için boyu 30 cm’ye yükseldiğinde uç alınması faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın