Arenaria Bitkisinin Bakımı

araneria kum oto çiçeği

Arenaria Bitkisinin Bakımı

Arenia Çiçeği (Bitkisi) Hakkında Bilgiler

Arenaria bitkisinin genel olarak beyaz çiçekleri açar. Türkiye’de 40 dan fazla çeşidi bulunan Arenaria çiçeği çok dayanıklı bir bitkidir. Bakıma ihtiyaç duymaz taşlıklarda veya steplerde yetişmektedir. Arenaria ne zaman çiçek açar? Mayıs ile Haziran aylarında beyaz çiçek açmaktadır. Arenaria bitkisi; çakıllı, kumlu, nemli topraklarda çok iyi yetişmeketdir. Bakım gerektirmeden doğal ortamlarında yetişmektedir.

kum oto çiçeği arenaria

Arenaria Çiçeği Nerelerde Kullanılır?

Geniş balkon ve teraslarda, havuz kenarında, yaya yolu kenarlarında iyi görünmektedir. Arenaria bitkisi güneşli kaya bahçelerinde kullanılır. Yosun örneği bir halı gibi toprak yüzeyini tamamen örterler. Arenaria çiçeği diğer türler gibi şatafatlı değildir.

Arenaria Bitkisinin Türleri Nelerdir?

Arenaria balearica: bu türler gölgeli yerleri ve yaprak çürüntülü bol kompost içlerini tercih ederler. Mayıs-Haziran aylarında açan çiçekleri beyaz renklidir ve bitki 7,5 cm boy yapar. “Mos’’ çeşidi, ancak 5–7,5 cm boy yapar ve sadece örtü elemanı olarak kullanılır.

Arenaria montana: Kayalık alanlarda, kaya bahçelerinde, güneşli kesimlerde ve iyi işlenmiş topraklarda yetişir. Mayıs ve Temmuz aylarında çiçek açar ve beyaz renklidir. Bitki 12,5 cm boyu uzayabilir. Çiçekleri beyaz diğer türlere göre geniştir. Çiçekten dökülen ya da ekilen tohumlarla üretimleri yapılmaktadır. İlkbahar başlarında fideler tarhlara 20 cm lik ara ile dikilmelidir.

Arenaria purpurascens: 8 cm ye kadar boy yapar. Haziran ile Temmuz ayında çiçek açan bu türün çiçekleri kırmızımsı-purpur renklidir.

Arenaria tetraquetra: 7,5 cm boy yapar. Haziran ayında çiçek açan bu türün çiçekleri beyaz renklidir. Moloz yığınları içinde yetişir. Arenaria’ların içinde en iyisi ve en uygun olanıdır.

Arenaria verna caespitosa: Sık, yosuna benzeyen parlak yeşil yaprakları
vardır. Yazın küçük beyaz çiçekler açar. Çime göre daha fazla su ister. Toprak gevşek yapıda, bir miktar peat yosunu karıştırılmış olmalıdır. Dar şeritler halinde kesilip gevşetilmeleri gerekir. Aksi halde kalabalık bir görüntü halini alır. Kısmi gölgeli yerleri tercih ederler.

Arenaria kum otu çiçeği renkleri

Arenaria bitkisinin çiçeği beyaz, kırmızımsı-purpur, renklidir. Arenaria bitkisi Mayıs ayında çiçek açmaya başlar. Güzen bir çiçeği vardır. Caryophyllaceae familyasına ait bu bitki türü; Türkçe’de kum otu olarak blinir.

Kum Otu Çiçeği nerede yetişir?

Kum oto Arenaria çiçeği veya bitkisi balkon ve teraslarda, havuz kenarında, yaya yolu kenarlarında iyi görünmektedir. Arenaria bitkisi güneşli kaya bahçelerinde kullanılır. Yosun örneği bir halı gibi toprak yüzeyini tamamen örterler. Arenaria çiçeği diğer türler gibi şatafatlı değildir.

Bir yanıt yazın