Türkiye’de yetişen limon çeşitleri nelerdir?

limon çeşitleri nelerdir

Türkiye’de yetişen limon çeşitleri nelerdir?

limon çeşitleri nelerdir?

Türkiye’de yetişebilen farklı türlerde limonlar mevcuttur. Limon ağacı türleri hakkında kısa bilgiler, limon ağacı türleri, kaç tane limon türü vardır, kaç adet limon var, türkiyede yetişen limon isimleri, limon türleri, Lamas Limonu, Kara Limon, Molla Mehmet Limonu, Kıbrıs Limonu, Kütdiken Limonu, Enterdonat Limonu, Mayer Limonu, Lisbon Limonu, yeşil limon, lime limonu hakkında bilgiler aşağıdaki gibidir. Limon ağaçları Türkiye’de nerelerde yetişir. Limon ağaç türleri hakkında bilgiler,

limon türleri nelerdir

Türkiye’de yetişen limon ağacı çeşitleri

 1. Lamas Limonu Türkiye’de Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere Mersin’de Erdemli ve Silifke bölgelerinde yetişmektedir. Orta büyüklükte, silindirik, boyun halkalı ve belirgin memelidir. Kabuğu sarı renkli üstün tat ve kokuya sahip sulu bir limon’dur.
 2. İtalyan Memeli Limon (Kara Limon) İtalyan kökenli olduğu sanılan, Türkiye’ ye giriş tarihi bilinmeyen en eski yerli limon çeşitlerimizdendir. Akdeniz bölgesinde “İtalyan memeli”, Batı Akdeniz bölgesinde “Demre Dikensiz” ve “Kara Limon” olarak bilinmektedir.
 3. Molla Mehmet Limonu Bilinen en çok yetişitirdiği yer Mersin’dir. Meyveleri sarı renklidir. Kabuk girintili çıkıntılı, orta kalınlıktadır ve kalınlığı 5,54 mm’ dir. Meyvenin sap tarafında belirgin bir boyun bulunmaktadır. Meme, küt ve kaba yapılıdır. Suda çözünebilir kuru madde miktarı % 8-10, titre edilebilir asit içeriği % 6-10′ civarındadır.
 4. Kıbrıs Limonu Daha çok Alanya, Anamur yöresinde yetişmektedir. 1920 – 25 yıllarında Kıbrıs’ tan getirildiği bilinmektedir. Meyve kabuğu sarı renkli, parlak, düzgün, dalgalı ve kalınlığı 5,24 mm’ dir. Meyveleri oval ve silindirik şeklindedir. Sap kısmında belirgin sayılabilecek bir boyun olmasına karşın limonlara özgü ”meme” yok denecek kadar küçüktür.
 5. Kütdiken Limonu Anadolu’da yetişen en eski limon çeşitlerinden biridir. Depolaması en fazla yapılan bir türdür. Meyve kalitesi çok üstündür. Meyve kabuğu düzgün, parlak, meyve etine sıkı bağlı, yeşil sarı veya limon sarısı renktedir. Meme kısmı fazla gelişmemiştir. Meyve elips şeklindedir. Çekirdeklidir. Bol sulu ve yüksek asitlidir.
 6. Enterdonat Limonu Erkenci bir tür olan Enterdonat, dünyada en çok Türkiye’ nin Doğu Akdeniz Bölgesi’ nde yetiştirilmektedir. Dünyanın en fazla Enterdonat üreten ülkesi 450.000 ton ile Türkiye’ dir. Meyvesi büyük, uzun ve silindirik biçimindedir. Meyvenin en belirgin özelliği, meme başının yana yatık olmasıdır. Meyve kabuğu, düzgün, açık yeşil renkli ve parlaktır. Çekirdek sayısı az olan meyvenin eti, yeşilimsi sarı renktedir.
 7. Mayer Limonu Mayer’in diğer limon çeşitlerinden farklı bir özelliği maxsimum 2,5-3m boyunda olmaları, keza meyveden başını kaldırıp da boya gitmeye zamanı yok gibidir. Taze güz sürgünleri de olmadığından dona karşı diğer çeşit limonlara nazaran daha dayanıklı olmaktadır. Yediveren çeşiti, yılın her mevsiminde meyve vermekte olup bol güneşli ve gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmadığı iklimi sevmektedir.
 8. Lisbon Limonu Mayer limonun iki katı büyüklüğünde, kalın kabuğu ile dikkat çeken limon çeşididir.
 9. Lime (Misket veya Yeşil) Limon Türkiye’ de yeşil limon veya Misket limon olarak bilinir. Muhteşem bir tadı vardır, mojito gibi kokteyl ve içeceklerin yapımında tüketilir. Yemek ve tatlılarda tatlandırıcı olarak da kullanılır.

Limon ağaçlarının isimleri nelerdir?

Ülkemizde yetişen limon ağacı isimleri, Türkiye’de limon ağaç türleri;

 • Lamas Limonu Ağacı
 • Kara Limon Ağacı
 • Molla Mehmet Limonu Ağacı
 • Kıbrıs Limonu Ağacı
 • Kütdiken Limonu Ağacı
 • Enterdonat Limonu Ağacı
 • Mayer Limonu Ağacı
 • Lisbon Limonu Ağacı
 • Yeşil limon Ağacı

3 thoughts on “Türkiye’de yetişen limon çeşitleri nelerdir?

 1. Lamas Limonu Ağacı
  Kara Limon Ağacı
  Molla Mehmet Limonu Ağacı
  Kıbrıs Limonu Ağacı
  Kütdiken Limonu Ağacı
  Enterdonat Limonu Ağacı
  Mayer Limonu Ağacı
  Lisbon Limonu Ağacı
  Yeşil limon Ağacı

  bu kadar limon var ama biz hangisini alıyorum 3 günde bir? 🙂

Bir yanıt yazın