Peyzajda kullanılan yer örtücü bitkiler

peyzajda kullanılan yer örtücü bitkiler

Peyzajda kullanılan yer örtücü bitkiler

Peyzaj alanında kullanılan yer örtücü bitki türleri

Yer örtücü bitkiler kategorsini giren bütün türler peyzaj alanında rahatlıkla kullanılır ve çok güzel görüntüler ortaya çıkarır. Yer örtücü bitkiler genel olarak çimlerin sağlıklı büyüyemeceği yerlerde dahi gölgelik alanlarda tercih edilmektedir. Bazen yol kenarlarına, bahçenin kenarlarına, parklara ve korulara dahi uygulanmasında bir sakınca yoktur. Peyzaj alanında tercih edilmesinin en önemli sebebi çalı türü bitkilerin alanlarını kapatmak için çok güzel bir yöntemdir.

Peyzaj alanında kullanılan yer örtücü bitki türleri

Yer örtücü bitkilerin peyzajda kullanım sebepleri?

Erozyonu kontrol altında tutmak için; Toprağın kaymasının önüne geçmek için bu bitki köklerinden yararlanmak amacıyla. Peyzajda kullanılan yer örtücü bitkiler hızla yayılarak, yaygın kök sistemi ile toprağı stabilize ederler. Peyzaj uygulama yapılan alanın güzel bir görüntüye de kavuşmasını sağlarlar.

Güneş almayan gölge bahçelerde kullanım için; Çimler çok gölge olan alanlarda yetişmez çürür kaybolur. Bu açığı kapatmak için bu bitkilerden yararlanılmakta fayda vardır. Çimlerin yetişmesi için çok gölge olan bahçelerde, gölgeyi seven pek çok yer örtücü yüzeyi kaplamak için kullanılabilir. Özellikle sık ağaçların bulunduğu, güneş ışınlarının zemine ulaşamadığı kısımları gölge seven yer örtücüler kullanılır.

Kenar bitkisi olarak kullanım için; Çalılık kenarına veya çiçek tarhı boyunca dikildiklerinde daha gösterişli olur. Bu amaçla, değişik renk, doku ve karakterde pek çok farklı yer örtücü kullanılır.

Vurgu amacıyla kullanım için; Bu kategoride çiçekli yer örtücü bitkiler. Tasarımda kullanılan yeşil veya çiçekli bitkilerden oluşan kümeler, çimenlikle zarif bir tezatlık yaratarak her iki farklı ortam arasında bağlantı sağlar. Bu bitkiler özellikle dar alanlarda vurgu sağlanmasında kıymetli olur.

Peyzaj alanında kullanılar yer örtücü bitkiler

 • Acaena; büyük saksılarda, bahçe ve yeşil alanlarda yer örtücü, çit ve bordür bitkisi olarak kullanılabilir.
 • Ajuga; insan yaşamayan yerlerde çalıların altında hatta ağaçların gölgesinde az ışıklı kısmen gölgeli yerlerde iyi bir toprak örtücüdür.
 • Alyssum; genellikle bordür veya kaya bahçeleri için elverişli çiçeklerdir.
  Arenaria; kaya bahçelerinde, teraslarda, havuz kenarlarında ve yaya yollarında kullanılır. Bir halı gibi toprak yüzeyini tamamen örter fakat çok fazla gösterişli değildir.
 • Aubrieta; bordür ve tarhlarda, kaya bahçelerinde, saksı bitkisi, yer örtücü olarak ve kır bahçelerinde kullanılan bir bitkidir.
  Cerastium; kaya bahçelerinde, çiçek parterlerinde, çeşitli şekillerin oluşturulmasında ve yol şevlerinin sağlamlaştırılmalarında kullanılır. Ayrıca yürüme taşlarının arasında, balkon ve teraslarda ve makramelerde kullanılabilir. Geniş alanlarda ise yer örtücü olarak
  kullanılır.
 • Dichondra; biçilmesi istenmeyen yerlerde bir bitki örtüsü oluşturmak için kullanılır.
 • Helianthemum; kaya bahçelerinde ve yol kenarlarında kullanılabilir. Hypericum; kaya bahçelerinde ve geniş alanlarda yer örtücü olarak kullanılır. Ayrıca çiçek tarhlarında gruplar halinde veya tek tek kullanılır.
 • Lobelya; fazla geniş olmayan parterlerde veya parter kenarlarında tek başına kullanılır. Gruplar halinde diğer yaz çiçekleri arasına serpiştirilmiş olarak veya toprak yüzeyini örtmek amacıyla kullanılır. Sarkıcı formdakiler ise balkonlarda ve pencere önlerinde kullanılır.
 • Portulaca grandiflora; park ve bahçelerde, fazla bakım gerektirmeyen yerlerde kullanılır. Özellikle yeni tesis edilmiş ve toprağı iyi işlenmemiş yerlerde çok kullanılır.
 • Potentilla; bordürlerinin ön kısımlarında, kaya bahçelerinde, balkon ve teraslarda kullanılabilir.
 • Ranunculus; bu bitki soğuk ve nemli iklime sahip bölgelerde; otsu alanlar ile su veya kaynak kenarlarında küçük yığınları düzenlemek için kullanılır.
 • Verbena; bordürlerde, kayalık yerlerde ve kaya bahçelerinde kullanılır.
 • Vinca; meyilli ve düz alanlarda kullanılır. Çiçek parterlerinde tek başlarına veya yüksek ağaçların etrafında ve soğanlı bitkilerle birlikte kullanılabilirler.

Bir yanıt yazın