Park ve Bahçelerde Kullanılan Bitki Çeşitleri

Bahçelerde Kullanılan Bitki Çeşitleri

Bahçe tasarımında kullanılan, bahçe bitki çeşitleri, ağaççık, çalı türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bahçe yapımında bahçenin en önemli görüntüsünü sağlayan ağaç ve ağaççıkları uygun yerlere dikmeliyiz. Mevsimine uygun olarak çeşitli renk ve boylarda açan bahçe bitki ve ağaç türlerini kullanabilirsiniz. Bahçelerde kullanılan çeşitli bitki türleri mevcuttur. Bu bitki çeşitler hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Sürekli Yeşil Olan Bitki, herdemyeşil, Bahçelerde Kullanılan Bitki Çeşitleri, bahçe bitkileri, Bahçelerde Kullanılan ağaççıklar, Bahçelerde Kullanılan Bitki, Bahçelerde Kullanılan çalı türleri, bahçe ağaçları, bahçe çalı türleri, bahçe bitki isimleri, bahçede yetişen bitkilerin adları

 • Cennet Bambusu Sürekli yeşil olarak duran bir bitkidir. Yaprakları ilkbaharda açık yeşil, sonbaharda pembe, kışın kırmızı renk alır. Temmuz ayında salkım halinde krem rengi çiçekler açar.
 • Dağ Defnesi Her daim yeşildir. Mayıs ve Temmuz ayları arasında pembe renkte çiçekler açar. Yaprakları koyu yeşil renktedir. Asitli toprak ve yarı gölge sever. Korunmalı yerler tercih edilmelidir. Soğuğa dayanıklıdır.
 • Duman Ağacı Kışın yaprak döker. Pembe pamuk helvası şeklinde tüysü çiçek açar. Yaprakları koyu bordo renktedir. Soğuğa dayanıklıdır. Yaprak rengi ve çiçek özelliği ile ilgi çeken bir bitkidir.
 • Erguvan Nisan ve Mayıs aylarında yapraklanmadan önce bütün dalları boyunca morumsu pembe çiçek açar. Renk etkisi ve yaprak formu bakımından çok dekoratif bir bitkidir. Çalı ve ağaç formunda olabilir. Kışın yapraklarını döker. Her tür toprakta yetişir. Güneşli ortamları sever.
 • Gülibrişim Yaprakları çok zarif, transparandır. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklenir. Çiçekleri pembemsi kırmızı renktedir. Tüysü demetler halindedir. Çok dekoratif bir ağaçtır. Hafif fakat yaygın bir gölge yapar. Soğuğa dayanıklıdır.
 • Ilgın Mayıs ayında pembe salkımlar halinde çiçek açar. Yaprakları tüysü hafif görünüşlüdür. Kışın yapraklarını döker. Bol güneş sever. Denize ve soğuğa dayanıklıdır. Kurak topraklarda da yaşar.
 •  Japon Akçaağacı Yaprakları dar, kenarları ince tırtıllı. Yaprak rengi bronz kırmızıdır. Yaygın bir yapıya sahiptir. Rüzgarsız ve drenaj problemi olmayan yerlerde kullanılmalıdır. Kışın yaprak dökerler.
 • Lale Ağacı Haziran ayında laleye benzeyen hoş kokulu çiçek açar. Kışın yapraklarını döker. Sonbaharda yaprakları sararır ve çok güzel görüntü sunar. Yaprak şekli bu bitkiye ayrı bir özellik kazandırır
 • Leylak Leylaklar sadece ilkbaharda çiçeklenir. Bakımı kolaydır. Kötü şanlar altında sorunsuz yaşayabilen, kışın yapraklarını döken, şiddetli soğuklardan donmalardan etkilenmeyen, yazın aşırı sıcaklara kuraklığa iyi dayanabilen küçük yapılı bir ağaçtır.
 • Mavi Ladin Düzgün şekli ve masmavi ibreleri ile diğer türlerinden farklıdır. Peyzajda tek başına kullanılan dekoratif bir bitkidir. Çok kurak olmadıkça kumlu topraklarda da yaşayabilir.
 • Mavi Sedir Çok hızlı büyürler. Soğuğa dayanıklıdır. Toprak sorunu yoktur. Sedirlerin içerisinde en dekoratif olanıdır. 25 metre boylanabilir.
 • Mor İnci Haziran ayında leylak renkli çiçek açar. Ekim – Kasım aylarında mor renkte üzüm benzeri sayısız meyveler verir. Meyveli dallan değişik mekan süslemelerinde beğeni ile kullanılır. Sorunsuz ve arsız bir bitki türüdür. Kışın yaprak döker
 • Oya Ağacı Temmuz Ekim arasında çiçekli kalır. Çiçekleri salkım halinde çok gösterişlidir. Her toprağa uyum sağlar. Hava kirliliğine dayanıklıdır. Soğuğa duyarlı değildir. Kırmızı, pembe, mor, beyaz renkte çiçek açar. Kışın yaprağını döker. Gövdesi pürüzsüz parlak dekoratiftir. Yaprakları sonbaharda kızarır.
 • Saray Manolyası Yaprakları açmadan önce lale biçiminde pembe çiçek açar. İlkbaharda ilk çiçek açan bitkilerdendir. Bahçede muhteşem bir çiçek gösterisi sunar. Soğuğa dayanıklıdır. Bol güneş alan yerlere dikilmelidir. Yapraklanma çiçek geçtikten sonra başlar.
 • Sarkık Dallı Huş Gövdesinin kağıt gibi soyulan beyaz kabukları, yaprak şekli, dallarının aşağıya doğru sarkıklığı en önemli özelliğidir. Kışın yapraklarını dökmesine rağmen beyaz gövdesi ile çok dekoratiftir.
 • Süs Kirazı Yaprakları açmadan önce Mart ve Nisan aylarında katmerli pembe çiçekler açar. Aşağıya doğru sarkan dalları bitkiye ayrı bir özellik kazandırır. Renk ve çiçek etkisi bakımından bahçe için ideal bitkidir. Soğuğa duyarlı değildir, kışın yapraklarını döker.