mayıs ayında ne dikilir ne ekilir
- Bahçe Yapımı

Mayıs ayında hangi sebze ekilir?

Mayıs Ayında Ekimi Yapılan Sebze Çeşitleri

Mayıs ayında ekimi yapılacak sebze çeşitleri nelerdir? Ayçiçeği, Beyaz kabak, Bezelye, Bostan, Brokoli, Çeltik, Çarliston biber, Dereotu, Domates, Fasulye, Havuç, Karnabahar, Maydonoz, Mısır (Darı), Roka, Susam, Pamuk vb. Nisan ve Mayıs ayında mevsimlere göre yani bölgelere göre ekim ve dikimler kısa aralıklar ile oynaya bilmetedir.

mayıs ayında ne yenir

Mayıs ayında ne ekilir?

Kaymak kırma, çapa ve ot alma amacıyla tırmık ve kültüvatörle toprak işlemesi devam eder. Çeltik tavaları hazırlanır. Yerfıstığında boğaz doldurulur. Pamuk, ayçiçeği, susam, fasulye, soya, çeltik ve bostan ekimi ile tütün fidelerinin dikimi yapılır. Sıcak bölgelerde erkencil hububat çeşitleri hasat edilir, harman hazırlığı yapılır. Yem bitkilerinin ve çayır otlarının biçilmeleri başlar. Mayıs ayında hasadı yapılacak meyveler; Can erik, kiraz, vişne, yenidünya, kayısı, badem hasadına başlanır.

Mayıs ayında meyve hasadı

Mayıs aylarında özelikle Can erik, kiraz, vişne, yenidünya, kayısı, badem hasadına başlanmaktadır. Bahçelerde ve fidanlıklarda toprak işlemesi çapa ve sürüm şeklinde devam eder. Toprak işlemesiyle birlikte gerekli gübreler verilir. Bazı soğuk bölgelerde fidan dikimi ay sonuna kadar devam eder. Bahçe ve fidanlıkta her türlü bakım, taçlandırma, budama, uç alma, çap ve sulama işleri yapılır. Aşılama genel olarak kalem aşısı şeklinde devam eder. Bazı bölgelerde sürgün göz aşısına başlanır. Geçen mevsimde yapılarak tutmayan aşılar yenilenir. Sıcak bölgelerde ağaçlara kireç badanası yapılır. Görülebilecek her türlü hastalık ve zararlılara karşı mücadele edilir.

About bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.
Read All Posts By bitki çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir