Kozmetik sektöründe kullanılan bitki türleri nelerdir?

Nemlendirici, onarıcı, yatıştırıcı ve yenileyici kozmetik bitkilerinin isimleri ve kısa açıklamaları aşağıda verilmişir. Nemlendirici, onarıcı, yatıştırıcı ve yenileyici etkilere sahip olan kozmetik sektöründe kullanılan bitki isimleri.

Kozmetik alanında kullanılan bitki çeşitleri
  1. Aynısefa (Calendula officinalis): Krem, şampuan, diş macunu, cilt bakımı ve bebek yağı olarak kullanılmaktadır. Çiçeklerinde faydalanılır.
  2. Karakafesotu (Symphytum officinale): Cilt ve saç bakım ürünlerinin yanı sıra Avrupa’ da tıbbi merhem olarak kullanılmaktadır. Kök ve yapraklarından faydalanılır.
  3. Kuşotu (Stellaria media): Cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Tahriş olmuş ciltlerde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Toprak üzerinde çiçekli kısımlarından faydalanılır.
  4. Papatya (Matricaria recutita- Anthemis nobilis): Saç bakımı, cilt bakımı ve bebek bakım ürünlerinde çoğunlukla kullanılmaktadır. Tahriş olmuş ciltleri yatıştırır, yumuşatır ve sıkılaştırır. Saç rengini açıcı özelliğe sahiptir. Açma zamanında ki çiçeklerinden yararlanılır.
  5. Bozot (Marrubium vulgare): Hassas ve tahriş olmuş ciltleri yatıştırıcı etkisi vardır. Antiseptik özelliktedir. Toprağın üstündeki kısmından yararlanılmaktadır.
  6. Mürver (Sambucus nigra): Saç ve cilt bakımı ürünlerinde kullanılmaktadır. Tahriş olmuş ciltleri yatıştırıcı, yumuşatıcı, sıkılaştırıcı, antiseptik ve cilt temizleyici olarak kullanılmaktadır. Çiçek ve meyvelerinden yararlanılır.
  7. Hayıt (Vitex agnus-castus): Anti-akne ve nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Tohumlarından yararlanılır.
Kozmetik alanında kullanılan bitki çeşitleri

Kozmetik alanında kullanılan bitki çeşitleri” üzerine 2 düşünce

Bir yanıt yazın