Evde yetiştirilen saksı çiçekleri nelerdir?

Kasım 12, 2020 Yazarı bitki çeşitleri 1
evde yetişen bitki isimleri nelerdir

Evde bakımı kolay olan bitki çeşitleri

Kendi evinizde yetiştirebileceğiniz çeşitli bitki ve çiçek çeşitleri bulunmaktadır. Bu bitkilerdeb bazıları az sıcaklık sever bazı bitki ve çiçiek çeşitleri ise orta ve daha fazla sıcaklık isteyebilir. Seçeceğiniz bitki türüne göre bir düzenleme yapmanız gerekmektedir. Türkiye’de evde en çok tercih edilen bitki çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Hangi bitkiler evde yetiştirilebilir?

 1. ALOE
 2. APHELANDRA
 3. CALADİUM
 4. CALATHEA
 5. CHLOROPHYTUM
 6. CODAEUM (KROTON)
 7. COLEUS
 8. CORDYLAYN
 9. CYCLAMEN
 10. DİEFFENBACHİA
 11. DRACAENA
 12. ECHEVERİA
 13. FATSİA (SALON ARALYASI)
 14. FİCUS (BENJAMIN)
 15. GUZMANİA
 16. HELXİNE
 17. MARANTA
 18. MONSTERA (ASLAN PENÇESİ)
 19. NEPHROLEPİS (AŞK MERDİVENİ)
 20. PHALAENOPSİS (ORKİDE)
 21. PRİMULA (ÇUHA ÇİÇEĞİ)
 22. SANSEVİERİA
 23. VRESEA
 24. YUCCA

Evde Yetişen Bitkilerin Bakımı

hangi bitkiler evde yetişir

Ev ortamında yetiştirilen bitkilerin sıcaklıklardan farklı deecede hoşlandıkları bilinmektedir. Evde yetişen salon bitkilerinin bazıları 0 derecenin üzerinde yetişir. Tropikal bitkiler 10- 40 derecede yetişirler. İç mekan bitkileri, cam kenarlarında sıcaklık degişimi fazla olabileceği için konulmamalıdır. Bitkiler kışın düşük sıcaklıkta dinlenme dönemine girerler.Bu dönemde odunsu kısımlar olgunlaşır ve tomurcuk oluşumu sağlanır. Bitki kışın yüksek sıcaklığa maruz kalırsa dinlenme dönemine giremez ve gelişimleri olumsuz etkilenir.

Ev Bitkilerinde Sulama Nasıl Yapılır?

Evde yetiştirilecek bitki dahi çiçeklerin sulama şekilleri farkkılık göstermeketdir. Su bitkinin büyümesi için zorunlu bir ihtiyaçtır. Suda erimiş halde bulunan besin maddeleri köklerle alınarak yapraklara taşınır, yapraklarda işlenen besin maddeleri de çiçek ve meyvelere taşınır. Yapraklardan terlemeyle suyun % 90’nı dışarı verilir.