Bilecik’te yetişen ağaç türleri nelerdir?

bilecik bitki türleri nelerdir isimleri

Bilecikte yetişen bitki çişitleri nelerdir?

Bilecikte yetişen ağaç türleri nelerdir

Bilecik’te yetişen ağaç çeşitlerinin isimleri, Bilecik’te yetişen ağaç türleri nelerdir, Bilecik’te yetişen bitki çeşitleri, Bilecikte yetişen çiçekler, Bilecik’te yetişen bitkiler, Bilecik Ağaçları, Bilecik endeik bitki çeşitleri, Bilecik’de yetişen tarım bitkileri, Bilecik ilinde yetişen meyve ağaçları. Bilecik’de yetişmesi kolay olan ağaç türleri, Bilecik ağaç isimleri listesi.

 1. Söğüt Ağacı
 2. Meşe Ağacı
 3. Nar Ağacı
 4. Ayva Ağacı
 5. Şeytali Ağacı
 6. Zeytin Ağacı
 7. Kiraz Ağacı
 8. Dut Ağacı
 9. Alıç Ağacı
 10. Armut Ağacı
 11. Ceviz Ağacı
 12. Elma Ağacı
 13. Erik Ağacı
 14. Mandalina Ağaco
 15. Limon Ağacı
 16. Postakal Ağacı

Bilecikte Yetişen Tarım Ürünleri Bitkileri

Şerbetçiotu, Domates, Karpuz, Ahududu, Bektaşi Üzümü, Arpa, Buğday, Soğan, Yulaf, Yonca, Nohut gibi ürünler yetişmektedir.

Bilecik’in toprakları genel olarak tepelik alanlar, dik ve derin vadilerle yarılmış aşınım düzlükleri şeklindedir. Kuzey Anadolu kenar dağları yani
Karadeniz dağlarının başlangıç merkezi, İç Anadolu platolarının başlangıç yeri, Marmara Bölgesi’nin ise kıyı ve akarsu çanak tabak ovalarının sona
erdiği alanlarının tamamı ilin sınırları içerisindedir. Kuzey Anadolu dağlarının denizden içeriye doğru ikinci serisi olan Köroğlu Dağları ilin topraklarında başladığından arazinin batıdan doğuya doğru birden yükselmesine neden olmaktadır. Dağ, Bozüyük Ovası ve Sakarya Nehri ile kuzey-güney yönünde ili iki bölüme ayırmaktadır. Dağlar bu ırmağın her iki yakasında devam etmektedir. Genellikle Sakarya Nehri boyunca uzanan çok geniş olmayan düzlükler şeklinde ovalar il topraklarının %7’lik bir bölümünü kaplamaktadır.

Bir cevap yazın