Yurtdışına davet mektubu gönderme

Türkiye’den yurtdışna davetiye nasıl gönderilir? Türkiye’de yaşana ve Türk vatandaşı olan bir kişi başka bir ülkeden birine davet mektubu gönderebilir. Bu davetiye turizm amaçlı veya çalışma izni davetiyesi olabilir. Genel olarak merak edilen turizm davetiyesidir. Türkiye’den yabancıya davet mektubu göndermek için bilmeniz gerekenler. Davet mektubu gönderme için mektup örneği aşağıda verilmiştir.

Turistlik davetiye nasıl gönderilir?

Yabancıya turizm amaçlı davetiye gönderme; Turist vizesi başvurularında davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, T.C Kimlik numarası, açık kimliği, davetli listesi, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Şayet, davet eden taraf bir kurum ise, vergi levhası talep edilmektedir. Ayrıca, davet eden kişinin sözkonusu davet mektubunda, davetlinin iaşe ve ibate sorumluluğu kendine ait olmak üzere iaşe ve ibatesini karşılayacağını beyan etmesi istenmektedir. Başvuru sahibinin, yeterli veya düzenli imkana sahip olması şartı aranmaktadır.

Yabancılara Çalışma izni davetiyesi gönderme

Çalışma izni başvuruları yurt içinde doğrudan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, yurt dışında yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri veya Başkonsolosluklarına yapılır. Yurt dışında yapılan çalışma izni başvuruları Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri veya Başkonsolosluklarınca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletilir.

Davet mektubu

Çalışma izni başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından olumlu veya olumsuz sonuçlandırılır. Çalışma izni başvurusu yapan yabancı için çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedelinin yurt içinde işveren tarafından 99 ile başlayan yabancı kimlik numarası üzerinden ödenmesi gerekmektedir. Çalışma izni aynı zamanda ikamet izni yerine geçmektedir.

Davet mektubunun içeriği nasıl olmalıdır?

Davet mektubu ibraz edilmesi halinde mektupta, davet eden kişinin, T.C Kimlik numarası, açık kimliği, davetli listesi, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı bilgilerinin bulunması gerek. davet eden kişinin sözkonusu davet mektubunda, davetlinin iaşe ve ibate sorumluluğu kendine ait olmak üzere iaşe ve ibatesini karşılayacağını beyan etmesi istenmektedir. Başvuru sahibinin, yeterli veya düzenli imkana sahip olması şartı aranmaktadır.

Davetiye Mektubu Örneği

“Kalıcağınız yerin yani davet edenin
adresi,posta kodu vs.”
“Davet edenin İsmi ve Soy ismi”
“Tarih”

To whom it may concern,

I am writing to confirm that I wish to invite Mr/Mrs.”Adınız ve Soyadınız” to visit me in the UK from the “gidiceğiniz tarih” to “dönmeyi planladığınız tarih”.
I confirm that I will be able to accommodate “him/her” for the duration of “his/her” stay in the UK.
Please find attached the appropriate evidences.I also enclose a copy of my passport.

Shall you require any further information,please have no hesitation in contacting me.

Yours faithfully

“Davet edenin Adı Soyadı”
“Telefon numarası”
“İmzası”

Örnek Davetiye Metni İndir >>