Yıldız Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

saksıda kırmızı yıldız çiçeği bakımı

Kırmızı Yıldız Çiçeği (Guzmania) Tanımı

Latince Plantae olarak bilinen yıldız çiçeği, Guatamala ve Meksika bölgelerinde yetişen, mevsimlik – iç mekan 60 cm kadar boylanabilen bir süs bitkisidir. Bu bitki türünün çiçeği açtığı zaman çok fazla su isteği olmaktadır. Kırmızı Yıldız Çiçeği çok güneş alan yerlerde yetişebildiği gibi gölge alanlarda da yetişen solmayan bir çiçek çeşididir. Guzmania (guzmanya); yaprakları koyu yeşil, boyuna kırmızı çizgili, alt yüzü kırmızımor brakteleri kırmızı, çiçekleri beyaz bitkilerdir. Hem yaprakları hem de çiçekleri çok dekoratif olup saksı çiçekleri yetiştiriciliğinde önemli bir yer tutar.

Yıldız Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Guzmania lingulata

Guzmania lingulata yıldız çiçeği

Guzmania sanguinea

Guzmania sanguinea

Guzmania musaica

Guzmania musaica

Guzmania luna

Guzmania luna

Guzmania Kırmızı Yıldız Çiçekleri

Kırmızı yıldız çiçeğinin 120 civarında türü olduğu söylenmektedir. Birçok kültür formu geliştirilen guzmania cinsinin guzmania lingulata dan başka süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli olan türleri; guzmania minor, guzmania monostachya, guzmania musaica, guzmania sanguinea guzmania amoranth, guzmania luna, guzmania remembrance ve guzmania zahnii’dir. Kırmızı Yıldız Çiçeği Renkleri; Bunların yaprak renkleri açık sarı-yeşilden koyu yeşile, brakteleri sarıdan kırmızıya kadar değişmektedir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açarlar.

Guzmania çiçeği hakkında bilgiler

Kırmızı Yıldız Çiçeği Guzmania çoğaltma teknikleri; Çoğaltılması için köklerinden ayrılan guzmanialar, en kısa sürede ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilmelidir. Yavru bitkilerin yara yerlerine herhangi bir çürümeyi önlemek için odun kömürü tozu serpilir ve mantarlara karşı etkin bir ilaç verilmelidir. Kökten ayrılan ikinci bitki de kısa zamanda büyüyerek çiçek açar ve diğer bitki de tekrar kök vermeye başlar. Bu yöntemle çok fazla bitki elde etmek mümkün değildir. Kökten ayrılan yeni fertler, tohumla üretimde olduğu gibi kontrollü ortamlarda şaşırtılarak geliştirilir. Ayırma yöntemiyle çoğaltma fazla miktarda üretime olanak vermediğinden, çok miktarda bitki istenildiğinde tohum ile üretim zorunludur. Tohumla üretim yapmak için iyi vasıflı, iyi beslenmiş, zararlı ve hastalıklardan korunmuş ve çimlenme gücünü koruyan tohumlar kullanılmalıdır. Tohumu alınacak bitkiler sürekli kontrol altında tutulmalı ve bakımları iyi yapılmalıdır. Olgunlaşan tohumlar dikkatlice toplanmalıdır. Tohum ekilecek toprak en iyi şekilde hazırlanmalıdır. Hiçbir zaman bahçe toprağı kullanılmamalıdır. Sıkı topraklarda kökler sıkışır ve su ile boğulurlar. Sera sıcaklığı ve nem oranı uygun bir şekilde ayarlanmalıdır.

Guzmania Budama

Guzmanialarda hakiki bir budamadan bahsedilemez, ancak bitkinin sararmış ve bozulmuş dış yaprakları bitkinin daha iyi gelişmesi için alınmalıdır.

Guzmania çiçeği sulama nasıl yapılır?

Guzmania çiçeği, ihtiyaç olduğu zaman sulanmalıdır; aksi halde gereksiz veya az sulama, bitkiyi çürütüp başka zararlarda verebilmektedir.

Bir cevap yazın