Yılan gibi görünen kertenkele

Yılana benzeyen ayaklı kertenkele

Doğu Karadeniz bölgesinde fındık ağaçlarının altında ve bahçelerde sıklıkla görülen bu yılana benzeyen kertenkele yılan olarak düşünülmektedir. Aslında yılan olayan kerkenkele ona bu sürüngen yöresel ağız ile kör yılan olarak blinmektedir. İnsanların ekresiyesi yılanlardan korkar. Bütün yılanların insana saldırdığı ve hepsinin zehirli olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden de bir yılan görüldüğü zaman anında öldürme olayı başlar. Yılanlar insanlardan kaçar, çok az insan yılan sokmasına şahit olur. Buda onu öldürmeye kast edenlerde genel olarak görülür. Yılanlar çok fazla tahrik edildiklerinde kendilerini tehlikede hisseder ve korunma amacıyla saldırabilirler.

kör yılan, oluklu kertenkele türü

Kör yılan kertenkele mi?

Halk arasında kör yılan olarak bilinen aslında bir kertenkele türü olan oluklu kertengele olarak adlandırılan bu tür zararlı değildir. Yılanların çoğu zehirsizdir. Kemiricilerle, örneğin farelerle beslendikleri için de bunların çoğalmasını önlerler. Eğer yılanların ekosistemdeki rolleri, davranışları daha iyi bilinseydi herhalde hemen öldürülmezlerdi. Aslında bir kertenkele türü olan ancak görünüşleri yılana çok benzeyen oluklu kertenkelelerin başına da yılanların başına gelen şeyler gelir. Tamamen zararsız olan bu canlının soyu bu nedenle tehlikededir.

Yılana benzeyen ayaksız kertenkele Bulmaca

Yılana benzeyen ayaksız kertenkele olarak bilinen sürüngenin adı oluklu kertenkele olarak bilinmektedir.

Related Posts

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir