Yabani Erik (Prunus domestica) Ağacı

yaban ariği hakkında bilgiler

Yabani Erik (Prunus domestica) Ağacı

Yabani Erik Ağacı Nerede Yetişir?

Yanabi Erik Ağacı ülkemizde yetişmektedir. 1000 metre yüksekliklere kadar her yerde yetişebilir. Türkiye’de Doğu Anadolu’nun yüksek yayla mıntıkası ile, Güneydoğu Anadolu’nun kurak ve çok sıcak bir kısım yerleri hariç her tarafta yetişir. Yaban Eriği Ne Zaman Olur? Ağustosta olgunlaşmaya başlayan Yabani erik (P. domestica) ekim ayına kadar yenebilir. Yaban Eriğinin Meyve Renkleri; Mor, Yeşil, Sarı, Kırmızı renklerde meyveler verebilir. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerdedir.

Yaban Eriği Meyvesi Nasıldır?

Kırmızı, Sarı, Mor ve Yeşil renklerde meyveler verir. Sert çekirdekli bir meyve ağacı olan eriğin iç kısmının sertleşmesiyle sert çekirdek kabuğu meydana gelir. Yenilen kısmı etli ve suludur. Meyveleri şekil, renk ve tat bakımından çok farklıdır. Tohumları (çekirdekleri) acıdır.

yabani erik meyvesi

Erik çeşitli toprak tipinde yetişmekle beraber en iyi olarak besin maddelerince zengin, humuslu, sıcak, yeteri kadar nemli, orta derin ve derin topraklarda iyi yetişir. Meyvelerinde şekerler, pektin ve organik asitler vardır. Meyve olarak yenir. Kurutularak hoşaf ve çeşitli yörelerde değişik pestil yapımında kullanılır.

Yaban Eriğinin Faydaları Nelerdir?

Meyvelerinde şekerler, pektin ve organik asitler vardır. Meyve olarak yenir. Kurutularak hoşaf ve çeşitli yörelerde değişik pestil yapımında kullanılır.
Erik bol miktarda B vitaminleri içermektedir, ayrıca potasyum ve
magnezyum minerali açısından da zengin bir meyvedir.

Yabani Erik Hangi Topraklarda yetişir?

Besin maddelerince zengin, humuslu, sıcak, yeteri kadar nemli, orta derin ve derin topraklarda iyi yetişir.

Bir yanıt yazın