U ile bitki isimleri

U harfi ile başlayan bitki çeşitleri

Türkiye’de u harfi ile başlyan bitki çeşitler çok fazla değildir. Bizim derlediğimize göre 5 civarında bitki çeşidi vardır. Elbette bu sayı bu kadar değildir. U harfi ile başlayan başka bitki, ağaç, çiçek, çalı, otsu, tarım bitkileri hakkında yapılacak araştırmada eksikler tamamlanacaktır.

u ile türkçe bitki adı

U harfi ile başlayan bitki çeşitleri

Türkiye’de bilinen u ile başlayan çiçekler, u ile başlayan bitkiler şu şekildedir.

  • Uçkurutan; Bu aslında turunçfiller familyasında bir hastalık ismidir. Hastalık etmeni ağaçlara hava yoluyla bulaşan ve odun dokusunda gelişen bir fungustur
  • Unutmabeni çiçeği; Mitolojik bir hikayesi vardır. Bu çiçeğin tarihi Adem ile Havva’dan başlamaktadır. rivayete göre cennetten çıkarken Adem İle Havva’ya unutma beni dediği için bu adı aldığı ileri sürülmektedir.
  • Uşkun; Dağ muzu olarak bilinir. Bahar aylarında yüksek rakımlı alanlarda yetişen bir bitki türüdür.
  • Uyur Göz; Bitkinin bir parçası olarak bilinir.
  • Uyuz Otu; Anadolu’da, Kuzey Avrupa, Kafkaslar, Batı Sibirya, Kuzey Afrika’da yetişen bir bitki çeşididir. Çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olarak bilinir.

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

U ile bitki isimleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir