Türk vatandaşlarına İtalya’da oturma izni başvurusu yapılabilir mi? Türk pasaporturtu ile İtalya’da nasıl oturma izni alınabilmektedir? Türk vatandaşları bilindiği üzere İtalya’ya girmek için vize başvurusu yapmalıdır. Turizm veya farklı kategorilerde İtalya’ya gitmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vize başvurusu yapmak zorundadır. İtalya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları içinde Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vize almak zorundadır. Lakin Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İtalya’ya gitmek için vizeden muaftır.

İtalya Uzun Dönem İkamet İzni

İtalya’ya vize alarak gelenler veya vizeden muaf olanlar ile düzenli olarak giren ve geçerli bir oturma iznine sahip olan Türklerin İtalya’da kalmalarına izin verilir (286/1998 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, madde 5).

İtalya’ya ziyaret, iş, turizm veya eğitim amaçlı kısa süreli kalışlarda 3 ayı (90 günü geçmemek üzere), Türklerin oturma izni başvurusu yapmaları gerekmez. Schengen Dışındaki Ülkelerden gelen yabancılar (Türk Vatandaşları), İtalya’ya varışlarından itibaren 8 gün içinde ya sınır yetkililerine ya da İl Emniyet Müdürlüğü’ne mutkala müracaat etmelidirler. Türk vatandaşlarının otelde veya benzeri bir konaklama yerinde kalması durumunda, kayıtları oteller tutacaktır bu kayıtların gerektiğinde polise verilecekşekilde hazırlanması gerekmeketdir.

İtalyanlara Türkiye’de Oturma İzni

İtalyan vatandaşlarına Türkiye’de ikamet izni alınmaktadır. Türkiye’ye giriş yapan İtalyan vatandaşları kısa süreli 1 yıllık oturma izni alabilir. Türkiye’de oturma izni almak isteyen İtalya vatandaşları Göç idaresinden randevu almaları yeterlidir. Randevu günü randevu verilen göç idaresine şahsen müracaat edecekelrdir. İtalyayılara oturma izni evrak listesi; Başvuru formu, 4 foto, başvuru formu üzerindenki harç ve kart aidatının yatırılması, kira kontratı, sağlık sigortası, pasaport aslı ve fotokopileri yeterli olacaktır.

italyada türklere oturma izni nasıl alınır

İtalya’da oturma izni alma fiyatları

  • Başvuru formuna 14,62 € damga pulu yapıştırılması gerekiyor.
  • Sigortalı gönderi teslim ücreti için postanelere 30,00 € ödenmelidir.
  • Elektronik oturma izninin verilmesi için, makbuzu başvuruya eklenecek uygun ön baskı fişi fiyatı 27,50 €
  • Postanelerde bulunan fiş aracılığıyla, başvurulan ikamet izninin türüne ve süresine uygun olarak 80 € 200 € arasında değişen bir ücret ödeyin (Ek Ücretler tablosuna bakın).

İtalya’da oturum evraklarımı gönderdim şimdi ne yapacağım?

Başvuru Postane tarafından kabul edildiğinde yabancılara yasal değeri olan bir makbuz verilir. Kimlik belgesine eklendiğinde, oturma iznini bekleyen yabancıların İtalyan topraklarında kalmasına izin verir. Makbuz, bir Kullanıcı Kimliği ve yabancıların http://www.portaleimmigrazione.it web sitesinde ve “Yabancılar Bölgesi” nde başvurularının ilerleyişini takip edebilecekleri bir şifre içerir.

İtalya’da oturma izni uzatma başvurumu ne zaman yapmalıyım?

  • Oturma izninin yenilenmesi başvurusu yabancılar tarafından (yenileme nedenlerine bağlı olarak Postaneler veya Emniyet Müdürlükleri aracılığıyla) en azından:
  • 2 yıl süreli açık uçlu iş sözleşmelerinde ikamet izninin sona ermesinden 90 gün önce;
  • 1 yıl süreli sabit süreli iş sözleşmelerinde ikamet izninin sona ermesinden 60 gün önce;
  • Diğer tüm durumlarda ikamet izni süresinin bitiminden 30 gün önce.

İtalya’da oturum için nereye başvuru yapılır?

İkamet izni başvurusu, yabancıların İtalya’ya gelişlerinden itibaren 8 iş günü içerisinde yapılacaktır. Geç başvurular sadece “mücbir sebepler” hallerinde kabul edilebilir.
Yabancı uyruklular çok çeşitli ikamet izinleri için başvuruda bulunacaklardır (istihdam, İtalyan vatandaşlığının verilmesi veya tanınması, siyasi sığınma başvurusunun yenilenmesi, ikamet izninin değiştirilmesi, aile nedenleri, serbest meslek, istihdam, özel işle ilgili durumlar, Mevsimlik istihdam, görevler, dini sebepler, seçmeli ikamet, vatansız statüsünün yenilenmesi, çalışma nedenleri) yetkili postanelerde bulunan ilgili kit aracılığıyla yetkili Postanelere (yani bir “Sportello Amico” masasıyla donatılmış), ” Patronati ”(İtalyan göçmenlik yardım kuruluşları) ve Belediye Ofisleri. Kaynak; http://www.integrazionemigranti.gov.it/en/legal-framework/domestic-law/Pages/The%20residence%20permit.aspx

Türkler İtalya’da Oturma İzni Alabilir Mi?

Türkler İtalya’da Oturma İzni Alabilir Mi?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın