«
 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Türkiye’de yetişen tropikal meyveler

Türkiye’de yetişen tropikal meyveler

tropikal meyvelerimiz

Türkiye’de yetiştirilen tropikal meyve isimleri?

Türkiye’de yetişebilen tropikal meyve çesitleri hakkında bilgiler. Önceki zamanlarda bizim topraklarda yetişmeyen daha sonra yapılan çalışmalarda Türkiye’de yetişebilen tropikal meyve çesitleri şu şekildedir.

Mango
 • Mango: Bilinen anavatanı Hindistan olarak bilinir. Tadı güzel ve besleyicidir. Sarı, Kırmızı, Yeşil, Turuncu renklerdedir. Meyve uzunluğu 35 cm kadar çıkar. Mango Türkiye’de yetişmektedir. Yapılan araştırmalar sonunda mango meyvesinde antioksidan bileşiklerin kolon, meme, lösemi ve prostat kanserine karşı koruma sağladığı ileri sürülmektedir. Mango ‘da Türkiye’de yetişen tropikal meyve türüdür.
Papaya
 • Papaya: Meksika ve Amerika anavatanıdır. Kavun’ a benzemektedir. A ve C vitamini yüksektir. Ağaç ve çalı türlerinde ağacı vardır. Kavun gibi yenilse de pişirerek de yenilebilir. Ağaç hızlı büyür ikinci yıldan sonra meyve vermektedir. Bağışıklığı güçlendirdiği ve kalp – damar hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
Kivi
 • Kivi: Giresun’da, Ordu’da dahi Türkiyenin birçok yerinde yetişir. Biraz ekşi tadı vardır. Odunsu tırmanıcı bir bitkidir. kalsiyum, magnezyum, mineral, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. C vitamini çok yüksektir. Bağışıklığı artırır güçlendirir. Göz sağlığına iyi gelir. Şekeri düzenler. Sağlıklı bir tropikal meyvedir.
Guava
 • Guava: 7 metreye yakın boyu uzayabilir. Brezilya, ABD ve Karaipler de yetişir. Son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmektedir. 15 cm civarında meyve çapına sahiptir. Vitamin bakımından zengindir; B vitaminleri, A ve C vitaminleri, bakır, potasyum, manganez, demir, folat ve lif içerir.
Muz
 • Muz: Bu tropikal meyve türü Güneydoğu Asya kökenlidir. Ülkemizde çok tüketilir. Başta Anamur muzu olmak üzere Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygınlıkla yetişir. Dünya çapında en çok tüketilen meyve muzdur ve Buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok tüketilen tarım ürünüdür. potasyum, kalsiyum ve B6 vitaminleri içeren muz en sağlıklı tropikal meyve çeşitlerinden biridir.
Langon
 • Longan: Longan tropikal meyvesinin düzenli olarak tüketilmesinin mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu meyvenin dış sağlığı içinde önemli olduğu iddia edilir. Sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayan bu Langon; lezzetli, az sulu, kuraklığa dayanaklı ve serin yerler de yetişir.
 • Kumkuat: Bu tropikal meyve ülkemizde yetiştirilmektedir.
 • Liçi: Güzel bir tropikal meyvedir.
 • Ekmek ağacı: Tadı oldukça güzeldir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *