Türkiye’de Yetişen Çiçek Türleri ve İsimleri

Türkiye’de Yetişen Çiçek Türleri, Türkiye’de Çiçek türleri ve özellikleri, Türkiye’de çiçek türleri ve özellikleri, Bahçe çiçekleri isimleri, Bahçeye ekilen çiçek türleri, Çiçek çeşitleri, bütün çiçek çeşitleri isimleri, çiçeklerin sınıflandırılması, Çiçek isimleri nelerdir, Ülkemizde çiçek türleri ve özellikleri, Resimli çiçek türleri çeşitleri

  • Althaea bitkisi; Althaena çiçeğinin yaprağı tüylü olur. Çiçekler yaprak koltuğundan çıkar. Althaena Çiçek renkleri: pembe, kırmızı, kestane. Boyları 180 cm civarındadır. Güneşli, sıcak, rüzgâr almayan yerlerden hoşlanır. Killi ve besince zengin topraklarda iyi yetişir
Althaena çiçeği
  • Althaea rosea Gül Hatmisi; Anadolu, Girit adası, Balkan adaları, Asya’da yetişen bu türün 200’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Tek ve çift yıllık olarak yetişebilir. 2 – 3 metre arasında boylanabilir.
Althaea rosea Gül Hatmisi
  • Çan Çiçeği (Campanula bitkisi) ; Akdeniz ve Eğe bölgelerinde yetiştirilmektedir. Saksılarda her daim yetişmektedir. Çana benzediği için bu ismi almıştır. Çan çiçeği pembe, beyaz, mavi renklerde açmaktadır. Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek açtıkları bılinmektedir.
Türkiye'de Çiçek türleri ve özellikleri
  • Canna bitkisi; Değişik görünüşte güzel büyük açık yeşil çiçeklidir. Canna hortensis Amerika kökenlidir. Çok yıllıktır. Sera bitkisidir. Melez çeşitleri mevcuttur. 100 cm uzunluğunda oşabilir. Haziran ve Eylül aylarında çiçeklenir. Güneşli yerleri sever.
Türkiye'de Çiçek türleri ve özellikleri ne
  • Celosia bitkisi; Yüylü ve sorguçlu olarak iki gruba ayrıldığı bilinmektedir. Celosia bitkisinin çiçek açma mevsimi haziran ile eylül sonudur. Çiçekler, yaz – sonbahar boyunca bol güneş altında sürekli açmaktadır.
çiçeklerin sınıflandırılması
  • Calendula bitkisi; Akdeniz ve Eğe kıyılarında soğuk havalarda seralarda yetişmektedir. Yazın ve Kışın ucuz kesme çiçek olarak kullanılmaktadır. Çok yıllık veya tek yıllık bitkilerdir.
Türkiye'de çiçek türleri ve özellikleri hakkında bilgi
  • Dianthus bitkisi Karanfil; Karanfiller, açık ve kapalı ortamda, serin seralarda kesme çiçek olarak kullanılan bitkilerdendir. Yediveren ve yaz çiçeği olarak da kullanılır. Çiçekleri, çok renkli olmakla ve kolay üretilebilmekle birlikte çok kokulu bir türdür.
Bahçeye ekilen çiçek türleri