Türkiye’de ne kadar çam ağacı yetişir?

Ülkemizde yetişen çam ağacı oranı nedir?

Türkiye’de ağırlıklı olarak Karadeniz, Eğe, Marmara bölglerinde yetişen çam ağaçları iç anadolu bölglerinde ormanlık alanları kapsamaz. Türkiye’de topraklarımızın korunması için ağaç çok önemlidir. Devletimiz çeşitli sebeplerle yok olan orman alanlarının büyük çoğunluğuna fidanlama yaparak topraklarımızın yeşermesi için çalışmalar yapmaktadır. Çam ağaçları ise günlük hayatımızda bile insanların çok işine yaramaktadır.

Türkiye'de ne kadar çam ağacı yetişir?

Türkiye’de ne kadar çam ağacı yetişir?

  1. Kızılçam ağacı dağılımı: 5.854.672,8 (Ha))
  2. Karaçam ağacı dağılımı: 4.693.059,6 (Ha)
  3. Sarı çam ağacı dağılımı: 1.479.647,6 (Ha)
  4. Fıstık çamı ağacı dağılımı: 89.027,5 (Ha)
  5. Halep çamı ağacı dağılımı: 715,0 (Ha)
  6. Toplam çam ağacı dağılımı ise tahmini olarak : 12.117.120 (Ha)

Çam ağacı en çok hangi bölgede yetişir?

Türkiye’de en fazla çam ağacı Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Bilindiği gibi çam ağacı türleri herdem yeşil olan bitkilerdir. Bu sebeple ormanlık alanlar yaz ve kış aylarında sürekli yeşil olarak kalmaktadır. Karadeniz bölgesinde çam ağaçlarını bakımı belirli alanların yenilenmesi ile birlikte bu üstünlüğünü her zaman sürdürecek toprak yapısına sahiptir.

Related Posts

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.