Türkiye’de En Hızlı Büyüyen Ağaç Çeşitleri

en hızlı büyüyen ağaç çeşitleri, Dünyada en hızlı büyüyen ağaç türleri, hangi ağaçlar hızlı büyür

En hızlı büyüyen ağaç türleri ve isimleri

Dünyada her ağaç yavai büyümez. Bazı ağaç çeşit ve türleri vardır ki çokhızlıbir büyüme gerçekleştirmektedir. Ülkemizde görülen çok hızlı büyüyen ağaç çeşitleri hakkında kısa bilgiler verilecektir. İşte Dünyada ve Türkiye’de en hızlı büyüyen ağaç çeşitleri.

hızlı büyüyen ağaçlar
  • Kavak Ağacı: Kavak ağaçları hızlı büyüyen ağaç çeşitlerindendir. Hemen hemen her yerde yetişir. Hızla artan dünya nüfusunun odun ihtiyaçlarını bi nemzede olsun karşılamak için yetiştirilmektedir. Latince adı olan “Populus” kelimesi, eski Roma İmparatorluğu döneminde “Arbor Populi” teriminden kaynaklanmakta ve “Halk Ağacı” anlamına gelmektedir.
  • Söğüt Ağacı: Türkiye’nin her bölgesinde yetişmeye elverişli diyebiliriz. Söğüt (Salix), söğütgiller (Salicaceae) familyasından Salix cinsini oluşturan boylu ağaç ve bodur çalı halinde yetişirler. Çok hızlı büyüyen ağaçlar grubuna girer
  • Kızılağaç; Hızlı büyüyen bir ağaç türüdür. Karadenizin her yerinde, Trakyada ve Marmara bölgesinde yetişmektedir. 20 metre civarında boylanabilir. Dalları seyrektir.
  • Okaliptus; 90 – 100 metre civarında boyları vardır. Avusturalya’da yetişmektedir. Suya çokihtiyaç duyar, ağaç içinde çok fazla su barındırır.
  • Akasya; Herdem yeşil bir ağaç türüdür. Akasya ağacı ağaç ve ağaççık olarak büyümektedir. Akasya ağaçları  Avusturalya olmak üzere yarı tropikal iklimli bölgelerde yetişmektedir.

Hızlı Büyüyen Ağaç Çeşitleri

Kavak, Söğüt, Kızılağaç, Okaliptus, Akasya ağaçları diğer ağaç türlerine nazaran hızlı boy atmaktadır. Bu ağaçlar çok hızlı büyümektedirler. 

Bir cevap yazın