Seyreltme budaması nasıl yapılır?

Özellikle fidan dikimleri sırasında bir müddet sonra belirli aralıklarla belirli dalları budamak gerekir. Siz seyretme budamasını nasıl yapacaksınız bir fikriniz var mı? Evet şimdi bilgisi olmayanlara seyreltme budaması yapma hakkında kısa bir bilgi verilecektir. Seyreltme budaması sıkışık ve ağacın her tarasından çıkan dalların seyreltirmesi yani kesilmesi anlamına gelmektedir. Seyreltme budamasına en uygun mevsim kış sonudur.

Fidanlarda seyreltme budaması

Dikim sonrasında sıkışık dalların selekte edilmesi ile sınırlı tutulmalı, ilerleyen yıllarda kök üzerindeki gövde sayısı ve yoğunluğunun artması ile birlikte ağaççık ve çalı türüne göre 1 ile 3 yıllık tekrarlarla kış sonu döneminde uygulanmalıdır. Seyreltme budamalarında türlere göre değişmekle birlikte, genel olarak çapları 3 ile 5 cm den kalın olan gövdelerin uzaklaştırılması önerilebilir. Ana amaç ise; bitki üzerindeki gövde değiştirme mekanizmasını yönlendirmek, gövdeler arasında denge ve simetrik bir dağılım sağlamak, yaşlı ve cansız gövdeleri uzaklaştırarak yeni ve genç gövdelere daha uygun gelişme koşulları yaratmaktır.

Seyreltme budaması ne zaman yapılır?

Seyreltme budaması için en uygun zaman kış sonudur. Yeni dikilen her hangi bir ağaç türlerinin 3 yıla kadar her kış sonunda mevsime göre seyreltiresi uygundur. Seyreltme budamasını doğru yapmak sağlıklı bir ağaç ve meyve kalitesini yükseltmek anlamına gelir.