POLYGONİUM (Çoban Değneği) Bitkisi Nedir?

Polygonium Sarmaşığı (Çoban Değneği Bitkisi)

Çoban değneği Çiçeği bitkisi herdem yeşil sarılıcı bir bitkidir. Notaikolarak bilinen ismi Polygonium. Polygoniceae familyasındandır. Yapraklarını döker lakin çok gösterişli çiçekleri vardır. Çoban değneği ne zaman çiçek açar? Yaz sonuna doğru çiçeklerini açar sonbahar ortalarına kadar çiçekli kalmaktadır. Sarımsı beyaz reklerlerde çiçek açmaktadır. Mevsimi ılıman olan bölgelerde herdem yeşil olarak kalabilir fakat soğuk olan yerlerde ise yaprakalrını döker. Yeni yaprak açma dönemlerinde yaprak uçlar kurmızı ve yeşil renklerdedir.

çoban çiçeği sarmaşığı

Polygonium Çiçeklerinin Çeşitleri Nelerdir?

Polygonium aubertii: Çin kökenlidir. 8–15 m kadar boy yapabilir. Aynı yıl içinde 6m kadar boy yapabilirler. Ağustos-eylüle kadar açan çiçekler büyük beyaz renkli ve çok sayıdadır. Sürgünler ise kırmızı renklidir.

Polygonium baldschuanicum: Ülkemizde çok yetiştirilen hızlı ve güçlü gelişen bir türdür. Çiçekler krem-beyaz, pembe renklidir ve mayıs-haziran aylarında açar. Çiçekleri fazla etkili değildir. Çitlerin ve duvar üstlerinin örtülmesinde kullanılır. Toprak istekleri bakımından kanaatkâr türdür.

Polygonium Bahçelerde Kullanılır mı?

En fazla büyüyen asma çeşitlerindendir ve 8–10 m’ye kadar, hızla boylanırlar. Pergolalarda, boru ve direklerde, duvarlarda ya da çok yaşlı kuru ağaçların gövdelerine sardırmada kullanılır. Sıcak yaz mevsimi olan bölgelerde yarı gölgeye, diğer bölgelerde ise tam güneşe dikilir. Çoban değneği otu >>