Çiçek Çeşitleri

Peygamber çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Peygamber Çiçeği

Peygamber çiçeği (Centaurea sp.) türleri, papatyagiller (Compositae) familyasına ait bir türdür. peygamber çiçeği bakımı nasıl yapılır?, peygamber çiçeği çayı, Peygamber Çiçeği hangisi?, Peygamber çiçeğinin diğer adı nedir?, Peygamber kılıcı çiçeği çiçek açar mı?, Peygamber Kılıcı çiçeği Faydaları, Peygamber çiçeği anlamı, Peygamber çiçeği diğer adı, Peygamber çiçeği diğer isimleri, Peygamber çiçeği Faydaları, Peygamber çiçeği faydalari ve zararları, Peygamber çiçeği hikayesi, Peygamber çiçeği rengi, peygamber çiçeği, Centaurea.

Peygamber çiçeği anlamı nedir?

Centaurea cins ismi Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Yarı insan yarı at biçimindeki santorlardan biri olan Chiron’un, savaş sırasında çiçekleri kullanarak yaraları iyileştirme gücüne sahip olduğu rivayet edilmektedir. Savaş sever santorların en barışçı olanı Chiron, mitolojide insanoğluna şifalı bitkilerin iyileştirme güçlerini öğretmekle şereflendirilmiştir.

peygamber çiçeği bakımı nasıl yapılır, peygamber çiçeği çayı

Peygamber Çiçeğinin Faydaları

Tarihe rağmen, peygamber çiçekleri (Centaurea sp.) şifalı bitkiler arasında kabul edilmemekte ise de zerdali dikeni türünün yaş haldeki çiçeklerinin Türkiye’de peptik ülsere karşı kullanıldığı bilinmektedir.

Peygamber Çiçeği (Centaurea sp.) Türleri

Türkiye’de peygamber çiçeği cinsinin 109’u (% 61,6) endemik olmak üzere toplam 177 türü vardır. Centaurea solstitialis ssp. solstitialis L. alt türü Mesocentron bölümüne ait olup tek yıllık, 15 ile 60 cm. boylanabilen, sarı çiçekli, çiçeklerin dip kısımları bazen kahverengi olan bir bitkidir. Çam ormanlarında, kurak alanlarda, atık maddelerin bulunduğu yerlerde yayılış göstermektedir. Endemik olmayan ve ülkemizde İstanbul’dan Mardin’e kadar geniş bir yayılış alanı olan, ayrıca Avrupa florasında en sık görülen kozmopolit bir taksondur 0 ila 1900 m arasındaki yüksekliklerde bulunur.