Mor salkım çiçeği bakımı nasıl yapılır?

mor ağaç

Mor salkım ağacı nedir?

Mor salkım çiçeği Wisteria olarak bilinen bir türdür. Mor salkım çiçekleri Kuzey Amerika ve Asya’nın doğu bölgelerinden doğan olarak yetişen bir çiçek çeşididir. Mor salkım çiçeği sarılıcı bir çalı türüdür. Her yaprakçıkları ortalama 18 ile 20 arasındadır. Mor salkım çiçeği renk çeşitleri; mavi, ve beyaz’dır. Mor salkom çiçek türü yapraklarıaçmadan çiçeklenen bir çeşit bitkidir. Meyveleri bakla durumunda, yassı ve uzundur. İçerisinde çok sayıda tohumu vardır. Mor salkım ağacı; 3 farklı türü vardır.

Mor salkım ağacı ne zaman dikilir?

Mor salkım çiçeğini ekme zamanları 1 yıl içerinde yakşalık 6 ay boyunca ekebilirsiniz. Mor salkım ağacının dikileceği aylar aşağıda verilmiştir. Bu aylar içerisinde mor salkım çalı türlerini dikebilirsiniz.

  1. Kasım
  2. Aralık
  3. Ocak
  4. Şubat
  5. Mart
  6. Nisan

Mor salkım ağacı nasıl çoğaltılır?

Mor salkım ağacı üretimi iki türlü yapılmaktadır; çelik ve daldırma yöntemi ile. Mor salkım ağacı çelk üretiminde; Çelikler haziran sonu, temmuz başında hazırlanır. Hazırlanan çeliklere herhangi bir hormon uygulamanın gereği yoktur. Çelikler 2 kısım peat + 1 kısım kum karışımına dikilirler. Dikimden 6 ile 7 hafta sonra % 85 oranında köklenme görülür. Köklenen çelikler 10’luk saksılara dikilerek mekanlara veya plastik seralara alınır. Takip eden ilkbahara kadar bitkilerde büyüme görülmez. İlkbaharda 12’lik saksılara alınarak açık alanda geliştirilirler. Bitkiler daima topraklı olarak şaşırtılmalıdır, aksi halde tutma oranı çok düşer. Mor salkım çalı türü daldırma ile üretimi; Daldırma ile üretimde, seçilen uzun sürgünler ilkbaharda toprak altına hendek daldırma şeklinde yatırılır. Yatırılan her dalın göz ve sürgününden kök meydana gelir. Sonbaharda yatırılan dal sökülerek boğum aralarından kesilir ve yeni bitkiler elde edilir. Bu bitkiler 2 ile 3 yıl büyütülerek kullanılabilecek boya gelirler. Fidanlar hereklenmelidir. Genellikle topraklı olarak şaşırtılmalı veya kullanılmalıdır.

Mor Salkım Ağacının Çeşitleri Nelerdir?

Çok farklı tür ve özelliklerle Mor Salkım çalı türleri mevcuttur. Şimdi Mor salkım çiçek çeşitleri ile ilgili aşağıda bilfi verilecektir.

Mor Salkım (Wisteria sinensis)

Wisteria sinensis mor salkım

Wisteria sinensis olarak bilinen mor salkım türü Çin’de doğal olarak yaşamaktadır. Bu mor salkım ağaç çeşidi 20 metreye kadar boy yapabilir. Yazın yeşil ve tırmanıcı karakterli bitkilerdir. Yaprakları 30 cm uzunlukta, tek tüysü yaprak durumundadır. Yaprakçıkları uzun yumurta biçiminde, 4 ile 8 cm uzunlukta, 10 ile 15 adet bulunur. Çiçekleri menekşe rengi, 15 ile 25 cm uzunlukta, sarkık ve hafif kokuludur. Wisteria sinensis ne zaman çiçeklenir? Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açmaktadır. Meyve bakla durumunda ve 10 ile 15 cm uzunluğundadır. Hafif asidik, gevşek, organik maddece zengin, rutubetli ve sıcak topraklarda iyi gelişirler. En iyi gelişimini güneye bakan nemli kumlar üzerinde gösterir. Ilıman ve sıcak yerlerde gelişir. Tohumlar 24 saat sıcak suda bekletilerek erken ilkbaharda ekilir. Yılankavi daldırma, kök çeliği veya erken ilkbaharda sert çelikle üretilir.

Wisteria venusta

Wisteria venusta

Wisteria venusta ağacı çiçekleri yazın başında açan beyaz renkli ve hafif kokulu çiçeklere sahiptir. Wisteria venusta mor salkım ağacı güçlü ve hızlı gelişme gösteren bir sarmaşıktır. Wisteria venusta ağacı ağacının diğer türlerden ayıran özellikler; W. venusta çiçeklerinin, W. sinensisin çiçeklerinden farkı biraz büyük olması ve çok tüylü bir yapı göstermesidir. Bu özelliğinden dolayı diğer çiçeklerden rahatlıkla ayrılabilir.

Wisteria floribunda

Wisteria floribunda japon

Wisteria floribunda mor salkım ağaç türü Japonya kökenli olarak bilinir. 8 metreye kadar boylanır, Wisteria floribunda mor salkım ağacına budanma yapılmazsa 30 metre kadar uzayabilmektedir. Çok güçlü ve hızlı gelişen bir sarmaşıktır. İlkbahar sonunda açan çiçekleri bol, salkımları 15 ile 30 cm uzunluğunda bir bitkidir. Wisteria floribund ağacının çiçek renkleri; Çiçeklerinin rengi mor-leylak ya da güzel mavidir. Çiçekleri sarkıktır. Sıcak havalarda çok hoş koku yayar. Bitki kışın tüysüz yapraklarını döker. 11 adet, oval-uzun oval yaprakçıktan oluşur, kirpikli ve tüylüdür. Budama ile yeni sürgün vermesi sağlanır. Sürgün boyu 2 m kadar olabilir. Bu sürgünler dayanağa sarılarak yükselir.

Mor salkım ağaçlar nerelerde kullanılır? : Park, bahçe ve yol kenarlarında kullanılmaktadır. Genellikle bir nesneye dolandırılır. veya çardaklara sardırılarak kullanılır

Bir cevap yazın