Türkiye’de mor renkli çiçek bitki isimleri

Ülkemizin bütün bölgelerinde yetişebilen güzel kokulu mor renkli çiçekler vardır. Mor çiçekler bazıbölgelerden endemik türler arasında yer alabilir. Mor kır çiçekleride yayla ve meralarda kendi başlarına yetişebilir. Türkiye’de mor renginde açan veya hakim rengi mor olan çiçek ve bitki türleri vardır. Mor renkli açan bitki – çiçek çeşitleri hakkında bir yazıdır. Mor renkli çiçekler, mor renkli çalı türlerinden örnekler ve bilgiler sunacağız. Mor renkli açan çiçek türleri? Hangi bahçe çiçekleri ve orman çiçekleri mor renklerde açmaktadır.

Mor açan saksı çiçekleri

Mor renkli olarak açan çiçeklerin isimlerini biliyormusunuz? Mor hakim renklerinde çiçek açan bitki çeşitliliği hakkında bilgiler veriyoruz. Mor çiçekler İşter Mor renklerde çiçekleri olan bitkiler;

 • Mor Çiğdem; Kısa otsu bir bitkidir. Tek yıllık bir türdür. Doğada kendi başına açabilir. Daha çok bahçe ve saksı çicegi diyebiliriz. Mor menekşe diye nam salmıştır.
mor çiğdem
 • Mor Sümbül; 15 C civarında bir sıcaklıkla (saksı olarak kullanılacaksa) iyi yetişir. Sümbül iç mekanda dekoratif olarak kullanılan bir çiçek türüdür. Çok farklı renkleri ve türleri vardır. Sümbül çiçeği sher mevsim dikilebilmektedir. Sümbül soğansı bir köke sahiptir. Uygun sıcaklık ortamı sağlanırsa sürekli ekmenizde fayda vardır. Çiçek açacaktır.
mor çiçek
 • Mor Lale; Lale belirli aylarda açan yetişen bir süs bitkisidir. Bu süs bitkisinin çok farklı renkleri mevcuttur. Mor lale çeşidide güzel bir türdür. Lale’nin bir türüde mor renklerde açmaktadır. Türkiye’de sokak, cadde, parklar ve bahçelerde süs bitkisi olarak çok görmekteyiz. Sogansı kökleri vardır.
lale mor
 • Mor Leylak: Leylak bitki türüdnün Anavatanı Türkiye, Batı Asya ve Güney Avrupa’dır. Bahar aylarının başında açmaktadır. Odunsu bir türdür diyebiliriz. Çiçek renkleri ve şekli sümbül çeşitlerine benzemektedir. Bu ağaççık ve çalı türü olan bitki 4 metreye kadar boylanabilir. Sıcak soğuk ayırt etmez her zaman yetişebilir.
mor leylak
 • Dağ Kekiği: Dağ eteklerinde yetişir. Özelikle yüksek yaylalarda doğal olarak yetişmektedir. Yemeklerde kullanılır. Bu kekik türü oldukça faydalıdır. Doğal olarak yüksek dağlık alanlarda yetişmektedir.
mor kekik
 • Petunya: Süs bitkisidir. Güney Amerika Anavatanı olara bilinir. Nisan aylarında bahçeye dikilebilir. 30 cm kadar boyu uzar. Küçük yapraklı bir bitki türüdür. Güneşli yerleri sever. Çok yıllık bir bitki türüdür.
mor petunya
 • Çuha: Anavatanı Çin’dir. Oniki ay çiçeği olarakda bilinir. Fazla su sevmeyen bir bitkidir. Bitki dükimi yaparken belli aralıklarla ekmeniz gerekir. Balkon, iç mekan ve bahçelerde yetişebilir.
mor çuha
 • Ortanca: Balkonda ve bahçelerde çok yaygın kullanılan bir bitki türüdür. Güneş ışıkları alan yerlere dikilmesinde fayda vardır. saksıda ise günün belirli saatlerinde günlerinde güneş ışığı alması gerekir. Kış ayında sulama haftada bir kere yapılır. Yaz aylarında da çok sık sulama yapılmaz.
mor ortanca çiçeği
 • Unutmabeni: Fransızca bir kelime olan m’oubliez pas unutma beni anlamına gelen kelmeden ismini almıştır. Otsu bir bitkidir. Çok farklı renklerde çiçek açsa da mor renklileri olanda vardır. Bahçelere dikilir. Arada bir sulama gerektirir. Öbek öbekdikilmeisnde fayda vardır.
mor çiçeği
 • Kelebek Çalısı: Çin anavatanıdır. 4 metreye kadar uzayabilir. Çalı ve ağaççık bir bitki türüdür. Çiçeklenme yaz aylarında başlar Eylül sonuna kadar devam etmektedir.
mor kelebek çalısı
 • Zambak: Yüzün ürerinde çeşitleri vardır. İç mekanda ve bahçelerde kulanılabilir. Zambak çiçekleri zararlı bitkileri çok çekmektedir. O yüzden diplerinden zararlı ot temizliği yapılmalıdır. Zambak soğanları dikimi yapılırken 5 – 6 sıra halinde dikilmesi gerekir. aralarında 50 cm mesafe bırakılmalıdır.
mor zambak
 • Menekşe: Menekşelerin 500’ün üzerinde çeşidi vardır. Hawai ve Güneydoğu Asya’da yetişir. Anavatanı oralardır. Çok çeşitli renklerde açmaktadır. Bahçelere dikilir / ekilir. EN ÇOK TERCİH EDİLEN BAHÇE ÇİÇEKLERİNDENDİR.
mor menekşeler
 • Ajuga (Bitkisi) Çiçeği: Ajuga bitkisi insan yaşamayan yerlerde çalıların altında hatta ağaçların gölgesinde az ışıklı kısmen gölgeli yerlerde iyi bir toprak örtücüdür.
mor ajuga çiçeği

Mor Çiçek türleri isimleri ve Özellikleri

Mor renklerde ve tonlarda açan bahçe ve saksı bitkileri yani çiçek çeşitleri sıralanmıştır. Mor renkli çiçekler kısaca resimli bir şekilde incelenmiştir. Mor renklerde açan bitkiler Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilen türler arasında yer alır. Mor renkleri olan çiçekler atahun sayfamızda incelenmiştir.

Mor renkte açan çiçek çeşitleri

Mor renkte açan çiçek çeşitleri” üzerine 16 düşünce

Bir yanıt yazın