Mine çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Verbana (mine) çiçeği hakkında bilgiler

Botanik adı Verbana olarak bilinen mine çiçekleri; yayılıcı, otsu ve çok yıllık bitki türü olarak bilinmeketdir. Mine Çiçeğinin yayılıcı gövdeleri 15 cm uzunluğunda olabilmektedir. Mine çiçeği bitkisinin her yeri tüylüdür. Mine Çiçeği renkleri; beyazdan kırmızıya, leylak renginden maviye kadar değişir. Mine çiçeği yaz boyunca açar; çiçekler tepede sık gruplar halinde çok sayıda gelişir.

kırmızı mine çiçeği

Mine Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Pürüzlü mine (Verbena rigida); Pürüzlü mine çiçeği Arjantin kökenli çok yıllık bir türdür. Yazın açan çiçekleri purpur menekçe renginde, dik durumlu ve 50 ile 60 cm Uzunluğundadır. Kökleri yumru biçimindedir. İyi drenajlı bahçe toprağı ve güneşli kesimlere yoğun gruplar halinde dikilir. Açık ve güneşte kalan bahçelerde yumrular her yıl sürer.

verbana çiçeği resimleri

İtalyan minesi (Verbena tenera); İtalyan mine çiçeği Brezilya ve Arjantin kökenli çok yıllık bir türdür. İtalyan mine çiçeği renkleri Çiçekleri mavi ya da menekşe renkli, yaprakları çok parçalı ve bitki Sürünücüdür. Manchettii çeşidinin çiçekleri koyu leylak renkli olup taç Yaprakları beyaz çizgiler taşır. Bitki 15 cm e kadar boy yapar.

Mor mine (Verbena speciosa); Mor mine çiçekleri çok yıllık, sürünücü gövdeli, zengin dallı, En fazla 40 cm boyunda, yayılıcı, sarkıcı formlu yarı odunsu bitkilerdir. Yapraklar çok derin ve ince loplara bölünmüş oldukça narindir. Çiçekler tüpümsü, 5 loplu, terminal, gevşek başak formunda ve leylak moru Zengindedir. Mor mine çiçeği; ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar.

Mine (Verbena x hybrida); Çiçekler tüpümsü 5 loplu, yoğun terminal, başak, kırmızı-pembe, leylak veya beyaz renklidir. İlkbaharsonbahar aylarında çiçek açar. Çok yıllık, ancak genelde yıllık gibi yetiştirilen, yayılıcı, zengin dallı, öbekler halinde büyüyen alt kısmı odunsu 30 ile 45 cm boyunda bitkilerdir. Yapraklar 3 ile 9 cm uzunluğunda, karşılıklı dizilmiş, dikdörtgensi mızraksı, düzensiz sivri derin dişlidir.

Mine Çiçeği Nerelerde Kullanılır?

Mine çiçekleri güneşin fazla olduğu ılıman iklimlerde çok iyi yetişir. İyi havalandırılmış, organik maddece zengin, kumlu toprakları tercih eder. Düzenli ve bol su verilmelidir. Mine çiçeği soğuk ve don havaları sevmez. Şiddetli kış soğuklarından zarar görür. Saf olarak çiçek parterlerinde, geniş alanlarda yer örtücü olarak, sera ve balkonlarda kap içinde bina girişlerinde ve merdiven başlarında kullanılır.

Mine Çiçeği Zararlıları

Mine ‘verbena’ çiçeği zararlıları; önemli hastalıkları kök çürüklüğü, solgunluk, külleme ve Fusarium spp’ dir. Zararlıları ise nematodlar ve sümüklü böceklerdir.