Mavi renkli çiçekler fotoğrafları

mavi renkli çiçek çeşitleri

Mavi renkli çiçekler fotoğrafları

Mavi Tonlarda Açan Bitki Çeşitleri Nelerdir?

Aşağıda verilen mavi renkli açan bitki çeşitlerinden bazıları ülkemizde de yetişmektedir. Mavi olarak çiçek açan bazı türlerin başka renkleride vardır. Burada mavi çeçekler diye konu başlığı açtığımız için mecburen o çiçek türlerinide yazdık. Dünyada ve Türkiye’de mavi renk tonlarından çiçek açabilen bitki çeşitliliği aşağıda belirlenmiştir. Mavi renkli çiçekler; Mavi Çiçekler:

mavi renkli çiçeklerin isimleri

Mavi Çiçek Açan Bitki İsimleri

 1. Akasma; Avrupa bölgesi bitkisidir. Düğün çiçeği kategorisine girmektedir. Süs çiçeği olarak kullanılır.
 2. Anemone; Türkiye’de dağ lalesi olarak bilinir. Çok yıllık bir çiçek türüdür. 25 – 30 cm boyu uzayabilir.
 3. Arap sümbülü; Tarlalarda yetişmektedir. Soğanlı bir bitkidir. Akdeniz ve Asya bölgesinde tarla ve kırlarda doğal olarak yetişebilir.
 4. Balon Çiçeği; Otsu ve çok yıllık bir bitkidir. Asya kıtası ana vatanıdır. Süs bitkisi olarak bilinir.
 5. Beni Unutma Çiçeği; Avrupa kökenlidir. Yıldız Şeklinde çiçekleri vardır. 30 cm kadar uzar. Otsu bitki ailesindendir.
 6. Colorado Columbine; Amerika’ya özgüdür. Dağlarda doğal olarak yetişir. Düğün çiçeği ailesindendir. Görünüşü oldukça güeldir.
 7. Çan Çiçeği; Bahçe ve saksılarda yetişebilir. Şekli çan’a benzediği için bu isim ile anılır. Süs bitkisi olarak tercih edilir.
 8. Gala Çiçeği; Haziran Temmuz Ağustos aylarında çiçek açar. Patetese benzer bir kökü vardır. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar.
 9. Gece Sefası; Öğleden sonradan geceye kadar çiçekli kalan bir bitki türüdür.
 10. Gentiyan; Acı bir bitki türüdür. Alternatif topta kullanılan bir çiçek türüdür.
 11. Gündüz Sefası; Yaz boyunca çiçekli kalan bir bitkidir.
 12. Hezaren; Türkiye’de saray çiçeği olarak bilinir. Otuzun üzerinde türü vardır. Düğün çiçeği ailesindendir.
 13. Hibiscüs; Gıda olarak bile tüketilebilir. Çeşitli ürünlerin iplik, kumaş gibi yapımında da kullanılmaktadır.
 14. İris Çiçeği; Mezar çiçeği olarak tanınmıştır. Doğal olarak yetişebilir. Süsengiller familyasındandır. Üçyüzün üzerinde tüürü olduğu söylenmektedir.
 15. Kına Çiçeği; Hindistan ve Miyammar’a özgü bir çiçek türüdür. Balsam olarak bilinir. Yumuşak ve kalın bir gövdeye sahiptir.
 16. Mavi Hindiba; çinko, magnezyum, manganez, kalsiyum, demir, folik asit, potasyum, A, B6, C, E, ve K vitaminleri bakımından zengindir. Çok çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.
 17. Mavi Karanfil; Kranfil Dianthus Caryophyllus, Karanfilgiller (Caryophyllaceae) familyasına ait bir çiçektir. iyiyüzün üzerinde alt türü vardır. Doğal olarak yetişebilir.
 18. Mavi kantaron; Tarla bitkilerinin içinde doğal olarak yetişirler. İnsan sağlığı açısından çok faydalı olduğu söylenmektedir.
 19. Mavi Orkide; İyi bakılırsa dayanıklı ve uzun ömürlü bir çiçektir.
 20. Mavi Ortanca; Japonya en iyi yetiştiği yerdir. Yani anavatanıdır. Ortanca topraklardaki PH durumuna göre renk açmaktadır. Bilinen seksenden fazla çeşidi vardır.
 21. Mavi Yıldız Çiçeği; Trabzon bölgesinde yetişir. Koruma altında olan bir çiçektir.
 22. Menekşe; Çok çeşitli renkleri vardır. Bahçe çiçeği balkon çiçeği olarak bilinir. her çeşit rengi vardır diyebiliriz.
 23. Yıldız Patı Çiçeği; Kuzey Amerika anavatanıdır. 250’ye yakın türü ve çeşidi vardır.

Mavi Çiçek Türleri Nelerdir?

Akasma, Anemone, Arap sümbülü, Balon Çiçeği, Beni Unutma Çiçeği, Colorado Columbine, Çan Çiçeği, Gece Sefası, Gentiyan, Gündüz Sefası, Hezaren, Hibiscüs, İris Çiçeği, Kına Çiçeği, Mavi Hindiba, Mavi Karanfil, Mavi kantaron, Mavi Orkide, Mavi Ortanca, Mavi Yıldız Çiçeği, Menekşe, Yıldız Patı Çiçeği.

Mavi renkli çiçek açan bitki türleri Türkiyemizde de yetişmektedir. Bir ok insan mavi renklerde çiçekleri severek ev veya bahçelerinde yetiştirmektedir. Mavi renkli çiçekleri hakında ayrıca web sitemizde bilgiler bulunmaktadır.

mavi renkli bitkilerimiz

6 thoughts on “Mavi renkli çiçekler fotoğrafları

Bir yanıt yazın