Bitki Rehberi

Longan Nedir? Longan Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Longan Nerede Yetişmektedir?

Latince’de (Dimocarpus longan) olarak bilinen Longan meyvesinin asıl yetiştiği yerler Çin, Hindistan ve Miammar olarak bilinmektedir. Longan herdem yeşil bir ağaç türüdür. Yetiştiği yere bağlı olarak Longan Ağaçları 30 metreye kadar uzayabilmektedir. Çiçekleri dalların uç kısımlarında görülür ortalama boyları 30 cm civarındadır. Longan Tayvan’da en çok üretilen üçüncü meyve niteliği taşımaktadır.

longan ağacı ve meyvesi

Longan Meyvesi

Longan meyvesi tek çekirdeklidir. Meyvenin dışı açık kahverengi olarak yetişir. Meyvenin içi ise şeffaf ve beyazdır. Longan tropik iklim koşullarında çok verimli yetişmektedir. İkbahar ayında 21 ile 29 C, yaz aylarında ise 28 ile 34 C de çok iyi yetişmektedir. Çiçeklenme döneminde yağmur çokfazla olursa daha az meyve elde edilmektedir. Longan meyve ağacı başka bir iklim koşullarında yetiştirmek için çiçeklenme döneminden meyve verme anına kadar çok iyi sulanması gerekmektedir. Tuzlu topraklara akrşı dayanıklı değildir. Longon tohumları çoğaltılabilir ama toğumdan çoğaltma geç meyve vermeye sebep ılur ve meyve kalitesi düşer. Longan ağaçalrı düzensiz meve verirler; bazı yıllarda çok meyvesi olur bazı yıllarda çok az veya hiç olmayabilir.

Longan Ağacı Çeşitleri

Logan ağaç çeşitlerinin 40’a yakın türü olduğu söylenmektedir. Florida’da Kohala çeşidi, Tayland’da Do çeşidi tercih edilir. En çok bilinen diğer çeşitleri ise; Haeo, Biao Khiao, Chomphu olarak bilinir. Avustralya’da Longan yetiştirilmektedir. Avustralya’da yetiştirilen longan çeşitleri ise; Kohala, Biew Kew, Chompoo, Homestead, Haew, Dang vb.

Langon meyvesinin en iyi faydaları nelerdir?

Langon ağacının meyvesi langon insanlara çeşitli faydalar sağlamaktadır. Langon’un insanlara sağladığı en çok faylardan bazıları şunlardır;

  • Cildi yeniler ve sağlıklı kalmasını sağlar,
  • Mide rahatsızlıkalrı olanlara iyi gelir,
  • Kalp sağlığına karşı faydalıdır,
  • Dişlere ve ağızda oluşan diş eti hastalıklara karşı yararları vardır,
  • Terlemem sorunları olanlara yardımcı olur
  • Mevsimsel veya çeşitli sebeplerden zayıf olan kişilere karşı enerji sağlamaktadır.
  • Sürüngen zehirlemelerine karşı kullanılmaktadır.

Langon Türkiye’de yetişir mi?

Türkiye’de Longan kedi gözü olarak bilinir. bu meyve Alanya’da yetiştirilmektedir.