Leylak Çiçeği

leylak ağacı çiçeği

Leylak çiçeği saksıda yetişir mi?

Leylak çiçeği saksıda yetişebilir. İklim koşullarına göre belirli yerlere uyum sağlayan bir bitki türüdür. Uygun saksı ve toprak kullanıldığı zaman saksıda da yetişen bir türdür. Leylak çiçeği saksıda yetişir mi?, Leylak çiçeği var mı?, Leylak ağacı neden çiçek açmaz?, Leylak ve sümbül aynı mı?, Leylak çiçeğinin hikayesi, Leylak çiçeğinin Özellikleri, Hakiki leylak, Leylak çiçeği rengi, Leylak Ağacı, Leylak Çiçeği satın al, Leylak çiçeği ne zaman açar, Syringa vulgaris

Leylak Bitkisi Hakkında Bilgi

Dik duran bir çalı veya bazen 7 m’ye kadar boylanabilen küçük ağaç şeklindedir. Sürgünler çıplak, 1,5 ile 3 cm civarındadır. Koyu yeşil yapraklar sürgünlere karşılıklı olarak dizilmiş, oval ya da geniş yumurta biçiminde, 5-12 cm uzunluğunda, sivri uçlu ve çıplaktır. Yapraklarının en geniş yeri sap kısmına yakın olup tabana doğru birden bire incelir. Leylak Çiçeği Kokar Mı? Güzel kokulu çiçekler, 10 ile 20 cm uzunluğunda terminal durumlu bir salkım oluşturur. Çiçekleri pembe renktedir. Bununla beraber beyaz çiçekli kültivarları da vardır.

leylak çiçeği

Leylak Çiçeği Nerede Yetişir?

Leylak ağacının dünyada doğal olarak yetiştiği yer Güney Avrupa’dır. Laylek Çiçeği Türkiye’de Yetişir Mi? Türkiye’de daha çok park ve bahçelerde yaygın bir şekilde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Yapraklar ve meyveler anti periyodik, ateş düşürücü, tonik ve solucan ilacı olarak, kabuğu veya yaprağının ağız- boğaz tedavisi amacıyla kullanıldığı anonim kaynaklarda bildirilmiştir.

Kaç Çeşit Leylak Vardır?

Leylak bitkisi, zeytingiller familyasından, 20 civarında farklı türü vardır. , bahçe ve parkların süslenmesinde çok kullanılan soğuklara oldukça dayanıklı ağaççıkların ortak adı. 3 ile 4 metre boylanabilir.

Syringa vulgaris

Hakiki leylak, zeytingiller familyasından dik çalı veya 5 ile 6 m boyunda ufak bir ağaç görünümündeki leylak türü. Genç sürgünler düzgün, gri veya zeytuni yeşil, önceleri kısa tüylü, sonraları çıplaktır. Yapraklar yumurta veya geniş yumurta biçiminde, yuvarlakça, sivri uçlu, üst yüzü koyu, alt yüzü mat ve tüysüzdür.

2 thoughts on “Leylak Çiçeği

Bir cevap yazın