Katar’da oturma izni nasıl alınır?

Öncelikle şu söylemekte yarar var; Türkiye’ ile Katar arasında yapılan bir mutabakat ile iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak vizeden muaftır. Umuma mahsus Türk pasaportu olanlar hava limanlarında turistlik amaçlı vize alarak 14 gün (2 hafta) Katar’da kalabilirler. Katar’a gitmek ve otellerde kalmak için ortalama 100 Riyal ödemeniz gerekmektedir. Türk vatandaşların Katar ülkesine girişlerde yanında olkol getirmeleri kesinlikle yasaktır. Katar gidecek Türk vatandaşlarından;  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Katar’a girişlerinde vizeden muaftır. Katar’ın başkenti Doha’dır ve yaklaşık 2,57 milyon nüfusa sahittir. 11,6 bin km2 lik bir toprağı olan Katar’ın resmi dili ise Arapça’dır.

Katar’da Gayrimenkul alarak oturma izni alma

Diğer taraftan, anılan yasa taslağı kapsamında Katar’a hizmetleri bulunmuş ve ülkede yaşamaya devam etmek isteyen kişilerin 200.000 $ değerinde gayrimenkul edinmeleri durumunda geçici oturum hakkı kazanması mümkün olabilecektir. Diğer taraftan, gayrimenkulün değerinin 1 milyon $ ve üzerinde olması ve diğer bazı şartların sağlaması halinde yatırımcıların kalıcı oturum hakkı alması mümkün olabilecektir. Kalıcı oturum izni devletin sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanma hakkı ve ekonomik aktivitelerde yatırım hakkı sağlamaktadır.

Katar ikamet izni ve çalışma izni

Katar oturma izni, çalışma izni

Türk vatandaşlarının Katar’da ikamet izni ve çalışma izni alabilmesi için bir şirket ile anlaşma yapması ve temasta olması gerekmektedir. Resmi çalışma izni başvuruları ve oturma izni süreçleri kolay değildir. Özellikle çalışma izni talep eden Türk vatandaşlarının Katar ülkesinde bir firmanın kendisini davet etmesi ve işlemleri karşılıklı yapması gereklidir. Türk vatandaşları Katar’a gezmek için 14 günlük vize girişi alarak yapabilirler.

Katar Konsolosluğu Telefon Numarası

Katar Konsolosluğunu bu telefonlardan ücretisiz arayabilirsiniz. 00800142077227 Katar konsolosluğu telefon numarası ücretsiz olarak sadece sabit hatlardan aranabilir. İstanbul Sariyer İstinye’de Katar Konsolosluğu Telefonu; +902122299955 Vize, oturma izni, çalışma izni gibi başvuru ve taleplerinizi buraları arayarak iletebilirsiniz.

Türkiye’de Katar vatandaşına oturma izni

Katar pasaportu ile ülkemize girenler kısa süreli turizm amaçlı oturma izni alabilirler. Türkiye’de oturma izni almak isteyen Katar vatandaşının Göç İdaresi web sitesi üzerinden oturma izni almaları gerekmektedir. Katarlılara İkamet İzni verilmektedir. Katar vatandaşları oturma izni almak için; 4 foto, sigorta, başvuru harçları ve kira kontratı ile oturma izin başvurusu yapabilir. Katar vatandaşına oturma izni fiyatları yaklaşık (yaşına göre deişiklik gösterir) 1.000 ₺ ile 2.000 ₺ arasındadır.

تصريح الإقامة في قطر

أجل. هل تُمنح تصاريح العمل والإقامة للمواطنين الأتراك في قطر بناءً على دعوة؟