İstanbul’da yetişen pembe kiraz çiçekleri

pembe açan çiçekler istanbul

İstanbul’da yetişen pembe kiraz çiçekleri

İstanbul’da kiraz çiçekleri

İstanbul’da yetişen kiraz çiçekleri İstanbul için özelikleilkbahar aylarında çok önemlidir. Ağırlıklı olaran pembe renkli açan japon kiraz ağacı çiçekleri çok güzel bir görüntü sağlamaktadır. Kuşlar dallarında cıvıl cıvıl ötmekte, türlü arıları, kelebekleri dallarına çekmektedir. Japon kiraz çiçekleri İstanbul’da harika bir görüntü sağlamaktadır. Özellikle boğaz kıyyılarında eşsiz bir göürünüm sağlamaktadır. Pembe Kiraz çiçeği olarak bilinsede aslında ağaççık diyebiliriz. İstanbul’un en önemli kültürlerinden birisidir anlayana. Japon Kiraz Kiçekleri pebpe örtüsü ile insanı büyüler.

pembe kiraz ağacı çiçeği sakura

Japon Kiraz Ağaçları Yetişme Alanları

 1. Amerika Birleşik Devletleri
 2. Almanya
 3. Avustralya
 4. Brezilya
 5. Çin Halk Cumhuriyeti
 6. Güney Kore
 7. Hindistan
 8. Hollanda
 9. İngiltere
 10. Japonya (Sakura Çiçeğinin Ana Vatanı)
 11. Türkiye

Japon pembe çiçeğin adı nedir?

Joponya’nın anavatanı olduğu bilinen İstanbul’da pembe renklerde açan çiçeklerin (çiçek ağaçlarının) ismi sakura‘dır. Japon süs kiraz ağacı SAKURA bizim yerli Türk Kirazı gibi meyve vermiyor. Sadece süs ağacı olarak kullanılmaktadır. Japonya için elbette bu pembe çiçekler açan Sakura ağacının önemi büyüktür. Türkiye’ise japon kiraz ağacı süs bitkisi SAKURA’nın tarihi 1890 yılında japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni ile başladır. O tarihlerde bu bitki türünün İstanbul’a yani Türkiye’ye geldiği bilinmektedir.

pembe açan çiçeklerin adı nedir

Japon Kiraz Çiçeği Kullanım Alanları

Sakura olarak bilinen japon kirazı çiçek ağaçları genel olarak bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda çok fazla ilgi gördüğü söylenmektedir.

Bir yanıt yazın