İstanbul’da yetişen en güzel çiçek çeşitleri

İstanbul’da hangi çiçekler yetişmektedir?

İstanul’da bilinen çiçeklerin dışında yetişen endemik çiçeklerde vardır. İstanbul’da yetiştirebileceğiniz bazı çiçek çeşitleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz. İstanbul’un en güzel çiçekleri ve çiçekler hakkında bilgiler. Esasen İstanbul çiçekleri değince akla lale ve gül geldiği bilinmektedir. Aşağıda da göreceğiniz gibi bunların dışında az bilinen farklı çiçek türleri ve bitkilerde vardır. İstanbul çiçekleri hakkında bilgiler

istanbul gülleri
 1. Ballıbaba; Otsu bir bitki türüdür. Ilıman iklimlerde yetişmeyi tercih eder. İstanbul’da endemik bir çiçek türüdür.
 2. Belgrad Sütleğeni; Bu bitki türü endemiktir. Çok nadir görülen bir türdür. Belgrat sütleğeni çok az bulunur korunma altına alınması ve çoğalmasının sağlanması gerekmektedir. Euphorbia belgradica olarakda bilinir.
 3. Boğaz Zarifesi; Bogaz zarifesi Erysimum aznavourii olarak bilinmektedir. Endemik bir türdür. Bu tür hakkında ciddi çalışmalar yapılarak gelişiminin devam etmesi sağlanmalıdır.
 4. Ece Zarife Otu; İstanbul’un endemik türlerindendir. Tıp alanında, aromatik olarak hala kullanılan değişik türleri vardır.
 5. Erguvan; Erguvan küçük ağaç görünümlü bir türdür. Erguvan baklagiller familyasındandır. Kireçli ve kuru toprağı sever. Toprağın taze olmasında yarar vardır. Erguvanın çiçekleri yaprakları açmadan önce açar.
 6. Güller;  İstanbul’da yetiştirilmektedir. Balkon ve Bahçeler dahil İstediğiniz alanda boy vermesi mümkündür. Gül sevginin bir anlamı olarak kullanılmıştır. Gül çiçeklerin sultanı olarak bilinir. Türk edebiyatında Gül edebiyatımızda “şeh-i ezhâr, sultân-ı gül, hüsrev-i gül, dâver-i ezhâr” olarak da kullanılır.
 7. İstanbul Çiğdemi; Kış aylarının sonuna doğru açmaktadır. Latince isminde bile İstanbul adını taşıyarak İstanul’u dünyaya tanıtan, başka hiçbir yerinde yetişmeyen İstanbulensis Çiçeği İstanbul çiğdemi.  
 8. İstanbul Madımağı; İstanbul’a özgü endemik bir çiçek bitki türüdür.
 9. İstanbul Soğanı; İstanbul’da yetişen endemik bir türdür. Bu bitki türü soğan ve sarımsak gibi özel kokulu bir bitkidir. Ve çok güzel kokmaktadır. İstanbul’da yeni keşfedilmiştir. Ve bu Türkiye için çok güzel bir gelişme olmuştur.
 10. İstanbul Üçgülü; İstanbul üçgülü “Trifolium pachycalyx” İstanbul’un nadir ve endemik bitkileridir.
 11. Unluca; Endemik bir türdür.
 12. Kardelen; Karı delen süt çieği Kardelen İstanbul’da da yetişmektedir. Ağırlıklı beyaz renklidir.
 13. Lale; İstanbul’un her yerini süsleyen ve büyük bir ilgi odağı olan Lale İstanbul’da oldukça popüler bir çiçek türüdür. Laleler kısa ömürlü olsalar da İstanbul için önemi çok büyüktür. Lale İstanbul’da büyük ilgi görmektedir. Park, Bahçe, Balkon gibi yerlerde yetişmektedir. Kokusu çok güzeldir. Çok renkli bir çiçek türüdür.
 14. Manolya; Manolya bitkisi her mevsim yeşil kalan bir bitki olsa da çiçek açma mevsimi mayıs ve ağustos ayları arasına rastlar. Ağaççıl bir türdür.
 15. Mimoza; Mimoza gündüzleri açar, gece ise kapanır. Bu ritim hiç şaşmaz. Bir bilim adamı mimoza çiçeğini alıp gün boyu karanlıkta tutur, akabinde görürki karanlıkta olsa da “mimoza çiçeği” gündüze eş gelen saatlerde açar, gece saatlerinde kapanır.
 16. Mor Salkım; Güzel kokusu vardır. Meyve gibi dolgun taneleri ve ağır rengiyle hoş bir çiçek salkımıdır.
 17. Narin Acı Çiğdem; İstanbul’un endemik bitki türüdür.
 18. Sultan Pelemiri; Endemik bir bitki türüdür. İstanbullular tarafından pek bilinen bir tür değildir.

İstanbul’da yetişen sıralı çiçek isimleri

istanbul bitkileri çiçekler

Ballıbaba, Belgrad Sütleğeni, Boğaz Zarifesi, Ece Zarife Otu, Erguvan, Gül Çeşitleri, İstanbul Çiğdemi, İstanbul Madımağı, İstanbul Soğanı, İstanbul Üçgülü, Kardelen, Lale, Manolya, Mimoza, Narin Acı Çiğdem, Sultan Pelemiri, Şakayık, Zambak vb çeşitlerde çiçekler yetişmektedir. Çok fazla şehirciliği ön plana çıksada oldukça fazla bitki türü mevcuttur. İstanbul’da yetişebilen çiçek isimleri elbette daha fazladır. Bu bilindik ve çoğu kişinin bilmediği endemik çiçek türlerini sıralamaya çalıştık. Şunuda belirtmekte fayda var bazı bitki çeşitleri yapılaşma çok fazla olduğu için özellikle endemik türler kaybolmaya yüz tutmuştur.

istanbulda yetişen bitki çiçekleri

İstanbul’da yetişen bitki çeşitleri

Konumuz çiçek çeşitleri olduğu için bu çiçek çeşitleri hakkında size bilgi sunabiliriz. İstanbul’da bitki türleri odunsu, çalı ve ağaçık bitki çeşitlerinden oluşan çiçekler mevcuttur. İyi bakım yapılırsa İstanbul’da normal yetişmekyen bir çiçek türü yok diyebiliriz. Bu arada İstanbul’da yetişen endemik bitkiler enaz 60 çeşittir. Alanında uzman bilim adamları çalışmalar yaparak çeşitli bitkileri çiçekleri geliştirme ve kaybolmasını engellemeye yönelik adımlar atmaktadır.