İstanbul’da bulunan tabiat parkları nerede?

İstanbul Doğa Parkları

İstanbul gibi çok büyük bir şehirde, milyonlarca insanın ve kalabalığın olduğu şehrimizde aslında doğa ile başbaşa kalabileceğiniz yerler bulunmaktadır. İstanbul Tabiat Parkları ziyaretçilere hasret. Bu keşkekeş içinde giderek dinleneceğiniz, huzur bulacağınız bazı alanlar bu şehirde mevcut. Sarıyer’de ağırlıklı olmak üzere İstanbul’da 25 civarında doğa parkları mevcuttur. İşte ailenizle veya arkadaşlarınızla giderek güzel vakit geçireceğiniz huzur bulacağınız İstanbul Doğa Parkları;

 1. Avcı Koru Tabiat Parkı (Şile – Çekmeköy);  İstanbul ili Şile – Çekmeköy ilçeleri sınırları içerisinde yer alır. Tabiat Parkı’nın florası genel olarak Meşe ağaçlarından ve yer yer maki örtüsünden oluşmaktadır. Mavromoloz ormanları içerisinde yer alır.
 2. Ayvanbendi Tabiat Parkı (Eyüpsultan); Belgrad Ormanındaki en son hizmete açılan Tabiat Parklarından biridir.Göktürk-Kemerburgaz -Bahçeköy yolu üzerinde bulunmaktadır.Adını Ayvat Deresi üzerinde 1765 tarihinde 3.Mustafa zamanında inşa edilen Ayvat Bendinden almıştır.Belgrad Ormanı içerisinde en fazla gelişmeye müsait Tabiat Parkıdır.Küçük yükseltilerin arasındaki su toplama havzası çok güzel manzaralara sahiptir.
 3. Bendler Tabiat Parkı (Sarıyer); Sarıyer İlçesi, Bahçeköy Mahallesi bitişiğinde Belgrad Ormanı içerisinde yer almakta olup, 11.07.2011 tarihinde 16,30 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Belgrad Ormanındaki en güzel Tabiat Parklarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla birbiri ardına inşa edilen 7 adet bentten Valide Sultan Bendi (1796), Sultan Mahmut (II) Bendi (1839) ve Topuzlu Bend (1750) bu bölgede bulunmaktadır ve tabiat parkının adı buradan gelmektedir.
 4. Büyükada Tabiat Parkı (Adalar); Büyükada Tabiat Parkı, 11 Temmuz 2011 tarihinde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Alanı 4,45 hektardır ve tüm alan Devlet Ormanı Statüsündedir.
 5. Çinlingoz Tabiat Parkı (Çatalca); Çilingoz Tabiat Parkı İstanbul ili Çilingoz ilçesi içinde yer almakta olup Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 17,75  ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 6. Değirmenburnu Tabiat Parkı (Adalar); Parkta bulunan bitki florası Sahanın florası ağırlıklı olarak ibreli ağaçlardan oluşmaktadır. Kızılçam (Pinus brutia) Kızılçam (Pinus brutia), Fıstık çamı (Pinus pinea), Sahil çamı (Pinus pinaster)
 7. Dilburnu Tabiat Parkı (Adalar); Dilburnu Tabiat Parkı, 11 Temmuz 2011 tarihinde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Alanı 6,88 hektardır ve tüm alan Devlet Ormanı Statüsündedir.
 8. Elmasburnu Tabiat Parkı (Beykoz); Elmasburnu Tabiat Parkı İstanbul ili Bekoz ilçesi içinde yer almakta olup Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 13,34 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 9. Falih Rıfkı Atay Tabiat Parkı (Sarıyer); İstanbul ili, Sarıyer İlçesi, Bahçeköy Mahallesi bitişiğinde Belgrad Ormanı içerisinde yer almakta olup, 11.07.2011 tarihinde 16,33 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Belgrad Ormanında Neşetsuyu Tabiat Parkı ile birlikte revaçta olan Tabiat Parklarından biridir.
 10. Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı (Eyüpsultan); Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı İstanbul İli Sarıyer İlçesi içinde yer almakta olup, Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 29,50 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 11. Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı (Sarıyer); Osmanlı Padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in ismini taşıyan Tabiat Parkı İstanbul ili Sarıyer ilçesi Fatih Ormanı içinde yer almakta olup, 11.07.2011 tarihinde 111,85 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.
 12. Göktürk Göleti Tabiat Parkı (Eyüpsultan); Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul ili Eyüp ilçesi içinde yer almakta olup, 2011 yılında 56 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Göktürk Göleti Tabiat Parkı, ismini bir bölümü alan içerisinde kalan Göktürk Göleti’nden almaktadır. Gölet, Karanlıkder ve kolları tarafından beslenmektedir. Alanda hakim ağaç türü meşe ve gürgendir.
 13. Göztepe Tabiat Parkı (Beykoz); Göztepe Tabiat Parkı İstanbul ili Beykoz ilçesi içinde yer almakta olup Bakanlık Makamının 03.10.2013 tarih ve 2112 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 59 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 14. Hacet Deresi Tabiat Parkı (Tuzla);Hacetderesi Tabiat Parkı İstanbul ili Tuzla ilçesi içinde yer almakta olup 07.08.2012 tarihinde 16 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 15. Irmak Tabiat Parkı (Sarıyer); İstanbul ili, Sarıyer İlçesi, Belgrad Ormanı içerisinde yer almakta olup, 11.07.2011 tarihinde 10,00 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Belgrad Ormanında rağbet gören alanlardan bir tanesidir.
 16. Kirazlıbent Tabiat Parkı (Sarıyer); Kirazlıbent Tabiat Parkı İstanbul İli Sarıyer ilçesi içinde yer almakta olup Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 19,14 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 17. Kömürcübent Tabiat Parkı (Sarıyer); İstanbul ili, Sarıyer İlçesi, Belgrad Ormanı içerisinde yer almakta olup, 11.07.2011 tarihinde 2,90 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.
 18. Marmaracık Koyu Tabiat Parkı (Sarıyer); Marmaracık Tabiat Parkı İstanbul İli Sarıyer İlçesi içinde yer almakta olup Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 7,42 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 19. Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı (Sarıyer); İstanbul İli Sarıyer İlçesi içinde yer almakta olup Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 23,10 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 20. Mihrabat Tabiat Parkı (Sarıyer); İstanbul ili Beykoz ilçesi içinde yer almakta olup Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Olur’ları ile statüsü değiştirilmek suretiyle 20,12  ha’lık alanı ile Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 21. Neşet Suyu Tabiat Parkı (Sarıyer); İstanbul ili, Sarıyer İlçesi, Bahçeköy Mahallesi bitişiğinde Belgrad Ormanı içerisinde yer almakta olup, 11.07.2011 tarihinde 67,47 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Belgrad Ormanındaki en güzel Tabiat Parklarından biri olup, orman içerisinde en çok rağbet gören alandır.
 22. Park Orman Tabiat Parkı (Sarıyer); İstanbul İli Sarıyer İlçesi Maslak Fatih Ormanı içerisinde yer alan, konser ve festivallerin düzenlendiği, kurumsal etkinliklerin gerçekleştirildiği, yaklaşık 10.000 kişi kapasiteli açık alanı ile İstanbul şehir merkezine  yakın olmasıyla oldukça rağbet gören bir alandır. 03 Haziran 2008  tarihinde tabiat parkı olarak ilan edilen alan 148,12 hektardır.
 23. Polonezköy Tabiat Parkı (Sarıyer); Sarıyer ilçesinde yer almaktadır.
 24. Şamlar Tabiat Parkı (Arnavutköy); Şamlar Tabiat Parkı 11.07.2011 tarihinde 903 sayılı Bakanlık Makamı oluru ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş olup 335 hektardır. Tüm alan Devlet Ormanı Statüsündedir.
 25. Türkmenbaşı Tabiat Parkı (Sarıyer); Türkmenbaşı Tabiat Parkı, İstanbul ili Sarıyer ilçesi içindedir. Türkmenistan ve Türkiye arasındaki ortak kültürlerin paylaşıldığı bir alan olarak değerlendirilen Tabiat Parkı, ismini Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’ndan almıştır.

İstanbul Koru Parklarına Nasıl Gidilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Bütün İstanbul’daki koru parklarına otobüs seferi düzenlemektedir. Kendi araçlarınız yok ise Belediyenin araçları ilede gidebilirsinz. Ücret tarifesi biraz farklı olabilir. Gideceğiniz yere göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de korunan alanların listesi >>

İstanbul Koru Parkları

İstanbul’da kaç tane koru park vardır?

İstanbul’da 25 civarında korupark mevcuttur. Bu parklar koruma altındadır. Şehir sakinleri tarafından ziyaret edilmesinde bir sakınca yoktur. İstanbul’da ziyaret edilecek mekanlar arasında gelirler.