Türk vatandaşları 10 günlük vize ile Irak’a gidebilirler. Irak oturma izni başvursu için yerel kurumlara başvurulması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerine 30 günlük vizede verilmektedir. Irak vatandaşları ise Türkiye’de vizeye tabilir. Vize başvurusu yaparak Türkiye’ye girş yapabilirler. Türkiye’ye gelen Irak vatandaşları oturma izni başvurusu yaparak kısa süreli ikamet izni alabilmektedirler. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Türkiye’den kalkan uçaklarla Bağdat, Basra, Erbil, Süleymaniye ve Musul havalimanlarına varışlarında 10 gün kalış süreli giriş vizelerini alabilmektedirler.

Iraklılara Türkiye’de İkamet İzni Başvurusu

Türkiye’ye giriş yapan Irak vatandaşları (resmi yolarla geldiği sürece) kısa süreli turizm amaçlı oturma izni alarak 1 yıl Türkiye’de kalabilmekteler. Vize süresi borunca oturma izni başvurusu veya çıkış yapmayan Irak pasaportlular vize ihlali yapmış sayılır. Türkiye’yi terk ederken para cezası ödemeleri gerekmektedir. Vize süresi mazeretsiz geçenler ise Oturma izni başvurusu yapamaz. Iraklılara Oturma izni başvuru işlemleri https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresi üzerinden online olarak yapılmakatdır.

Irak vatandaşı Türkiye oturma izni

Iraklılar İçin Oturma İzni Evrakları

  • Oturma izni randevu başvuru formu (internet üzerinden alınır)
  • 4 tane biometrik fotograf (son 6 ay içinde çekilmiş)
  • Oturma izni başvuru formuüzerindeki harç yatırılacak (Vergi Dairelerine)
  • Kart aidatı yatırılacak (Vergi dairesine)
  • Noter tastikli ikamet adresi
  • Oturma izni için sağlık sigortası
  • Pasaport aslı ve fotokopileri (mügürlü sayfalar dahil)

Irak vatandaşlarına çalışma izni alma

En az 6 ay ikamet izni (oturum izni) olan Iraklılara Türkiye’de çalışma izni yapılabilmektedir. Çalışma izni başvurusu çalışma izni yabancı otırmasyon sistemi üzerinden online olarak başvuruyu yapacak kişinin E- İmzası ile yapılmaktadır. Iraklıya çalışma izni yapmak için şartlarınız uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz. Irak pasaportu ile çalışma izni almakistediğiniz yabancının işlemleri için ALO 170 i arayarak ayrıca bilgi alabilirsiniz.

تصريح الاقامة في تركيا, tasrih alaqamt fi turkiya, تصريح عمل في تركيا, tasrih eamal fi turkiya

Irak Vatandaşlarına Davet Mektubu Gönderme

Irak’a davet mektubu gönderebilirsiniz. Kişi davet mektubu ile (çalışma izni davetiyesi veya turizm amaçlı davetiye) konsolosluğa giderek bilgi alabilir. Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Resmi pasaport hamillerinin dış temsilciliklerimizden vize alması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport hamilleri, Bağdat, Erbil, Süleymaniye, Musul, Basra ve Amman’dan İstanbul Atatürk veya Antalya Havalimanlarına gerçekleştirilen uçuşlarla Türkiye’ye gelmeleri ve diğer belli koşulları karşılamaları kaydıyla vizelerini anılan Havalimanlarında alabilir.

Irak vatandaşı Türkiye oturma izni

Bir yanıt yazın