Hangi bitki türleri hayvanları uzaklaştırır

Hangi bitki türleri hayvanları uzaklaştırmaktadır

Hayvanları Kovucu Bitki Çeşitleri

Bazı alanlara hayvanların girişlerini engellemek için çeşitli bitki ve onların yağlarını kullanabilir. Hayvanları kovucu (uzaklaştırıcı): Diğer taraftan pek çok bitki ve ürünleri bazı hayvanlar için kovucu özellik taşımaktadırlar. Bu tip yağlara örnek; özellikle mentol içeren nane türlerinden (Mentha sp.) elde edilen uçucu yağların fareleri kaçırdığı bilinmektedir.

Köpekleri Kaçırmak İçin Uçucu Yağlar

Köpekleri kaçırmak için bazı uçucu yağ karışımları kullanılmaktadır. Bu karışımlarda; huş ağacı (Betula sp.), gaulteria (Gaultheria procumbens), ökaliptus (Eucalyptus sp), çam (Pinus sp.), limon (Citrus sp.) gibi uçucu yağlar bulunmaktadır. Karabiber (Piper nigrum) ile biberiye (Rosmarinus officinalis) ve kırmızıbiber (Capsicum annuum) ekstrelerinden hazırlanan karışımın pek çok hayvanları uzaklaştırdığı bildirilmiştir.

Kedileri Uzaklaştıran Bitkiler

hayvanları uzak tutan bitki yağları

Kedileri uzaklaştırmada etkili olduğu öne sürülen uçucu yağlarda bulunan doğal maddeler ve de yağlar şu şekilde özetlenebilir: Allilizotiyosiyanat (hardal yağı), trans-anetol (anason yağı), sitral (oğulotu ve limon yaprağı yağı), metilsalisilat (gaulteria yağı) ayrıca narenciye yağları, ökaliptus yağı, ıtır yağı, lavanta yağı gibi uçucu yağlar ile mentol, metilnonilketon, naftalin, nikotin (sigaradaki uçucu bileşiklerden biri) gibi maddelerin kedileri uzaklaştırmada etkili oldukları gösterilmiştir.

Yılanları Kovucu bitki çeşitleri

Sedir yağı, tarçın yağı, adaçayı yağı, ardıç meyvesi yağı ve biberiye yağı karışımı ayrıca ökaliptus, defne yaprağı ve adaçayı uçucu yağları ve yağlarının ana bileşiği olan 1,8-sineol, trans-anetol (anason uçucu yağının ana bileşiği), öjenol (tarçın ve karanfil uçucu yağlarının ana bileşiği) gibi bileşikler yılanları kovucu ve uzaklaştırıcı etkisi olduğu düşünüldüğünden dolayı kullanılmaktadır. Kaynak >> Hayvan Kovucu

Bir cevap yazın