Gül budaması nasıl yapılır? Gül budama zamanı

gül budama

Gül budama

Güller çok çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Güllerin bakımı dahi budaması için belirli zamanlara ihtiyaç vardır. Her mevsimde gül budaması olurmu? bu ve diğer sorulanarınıza cevap niteliğinde sizlere bilgiler verilecektir. Gül Budama nasıl yapılır?, Güllerin bakımı nasıl yapılır?, Gül evde bakılır mı?, Gül ekimi ne zaman yapılır?, gül budama, minyatür gül budama, bodur gül budama, sarmaşık güller budama, gül budama takvimi, güller hangi ayda budanır, güllerin budanma şekli, gül budama resimleri, güllerin budanması

Gülleri niçin budarız?

Gül çeşitleri budama yöntemleri

Güller bitki çeşidi olarak yoğun çiçek açan türler gibi terminal tomurcuğundan çiçek meydana getiren yan dallanma karakterine sahip bitki çeşitleridir. İlkbahar mevsiminde yeni sürgünlerin oluşumu ve gelişimi sonrasında sürgün uçlarındaki tomurcuklardan çiçekler meydana getirmekte ve güllerin budama vakitleri senede bir kez çiçek açan türler dışındaki diğer güller solan çiçekleri taşıyan sürgünlerin alt kısmındaki vejetatif tomurcuklardan uçlarında yeni çiçeklerin oluşacağı yeni sürgünler geliştirmektedir. İlkbaharda ayı gül budama Sürgün ve çiçek tomurcuklarının büyüme ve gelişme dönemi büyüme dönemi boyunca tekrarlı bir şekilde devam etmektedir. Güllerin oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Güller çoğunlukla çiçek ve gövde şekillerine göre sınıflandırılır.

Gül ağacı budama

Güller doğası bakımından her sene ne kadar iyi bakılırsa bakılsın zaman içerisinde kartlaşır. Dalları kısalıp gelişmez ve zaman içerisinde kurumuş bir görünüm alır. Dikimi yapıldıktan sonra ilk yıldan itibaren budanma işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Gül budama işlemi yapılırken de keskin bir alet yardımı ile aşı noktalarının tam üstünden kesilmesi hem güllerin genç kalmasına hem de verimli ve kaliteli çiçek elde edilmesine olanak sağlar. Güllerde budama işlemi yapılmazsa boyları yükselir ve çalı şeklini kaybeder.

Güllerde budama şekillleri

Güllerin gençleştirmenin gerek olmadığı ve verimini de iyi olduğu dönemlerde ancak şekil budaması yapılabilir. Güllere iyi bir şekil verebilmek için V şeklinde budama işlemine tabi tutulmaları gerekir. 

Gülleri budama zamanı

Bütün gül çeşitlerinin budanma zamanı kış sonu ve ilkbahar ayı başlarından yapılabilir. Güllerin budama zamanı kış mevsimi sonu veya ilkbahar mevsiminin başlarıdır. Sende bir kez açan güllerin budanma işlemi çiçekleri döküldükten sonra yapılmalıdır. Gülleri niçin budarız? Yediveren güllerinde budama Yediveren gülleri her zaman çiçek açtıktan sonra verimsiz, cılız kalmış dalları kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Bazı farklı durumlarda bitkinin düzgün durması kendiliğinden sağa sola doğru uzanmamaları için de budama işlemine tabi tutulurlar.