«
  1. Anasayfa
  2. Çiçek Çeşitleri
  3. Gül ağaçları ne zaman budanır?

Gül ağaçları ne zaman budanır?

gül budama

Güllerde Budama Nasıl Yapılır?

Güller hemen hemen bütün bahçelerde bulnan çok fazla tercih edilen bir bitki türüdür. Güllerin bakımı ve budaması yapıldığı zaman daha gür ve canlı olur. Doğal ortamında yetişen güller bakım istemez. Park ve bahçelerde dikilen güllerin ise bakımlarının yapılması gereklidir. Güller bahçelerimizin, peyzaj alanlarına güzel görünüm ve hoş koku sağlamakamacı ile uygulaması yapılan bitki türüdür. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça fazla tercih edilmektedir. En fazla türü ve çeşidi olan bitkilerden biridir. Gül ağaçları budama Güllerin güzel verim vermesi iyi koku yayabilmesi için belli düzenlerde budama işlemine mutlaka tabi tutulmaları gerekmektedir. Güllerde uygulanan budama işlemi hem bitkinin sağlığına hemde gelişen güllerin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

gül budama

Güllerde Yapılacak Budama Çeşitleri Nelerdir?

  1. Sert Budama: Gül bitkisi 15-25 cm uzunlukta 3-4 sürgün olacak şekilde budanır. Bitki üzerinde bulunan fazla dallar kesilerek uzaklaştırılır. Bitki de gerçekleştirilen sert budama işlemi neticesinde az miktarda gösterişe sahip olan çiçekler oluşur. Zayıf bitkileri güçlü bir gelişmeye yönlendirebilmek için sert budama işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Çiçek Çeşitleri hakkında bilgiler.
  2. Orta Budama: Gül bitkisi üzerinde 5 – 10 adet sürgün bırakılıp gül bitkisinin yerden uzunluğu 45-60 cm’dir. Orta şiddetli uygulanan budama işlemi birçok bahçe gülü için uygun olan budama şeklidir. Sert budama işlemine göre daha fazla miktarda fakat daha küçük çiçekler oluşur.
  3. Hafif Budama: Bir senelik sürgünler yalnızca boylarının üçte birine tekabül edecek miktarda kesme işlemine tabii tutulur. Bu budama işlemi kısam saplı olan güllerde uygulanmalıdır. Çoğunlukla gül bitkisinin dikiminden sonraki ilk senede uygulanması önerilir.
  4. Gençleştirme Budaması: Güllerin çürümüş, solmuş yıpranmış dalları kesilir.
  5. Verimi yükseltme Budaması: Çiçeklere zarar veren ve çok sık olan dallar kaldırılır.
  6. Kaliteyi yükseltme Budaması: Güllerde zararlılarla mücadele edilir. Yabani ot veya güllere zarar veren bitkilerden korunur.
  7. Şekil verme Budaması: Gül ağaçlarının düzgün görünmesi için yapılan budama şeklidir.

Güller hangi mevsimlerde budanır?

Sonbahar sonuna doğru ve Kış ayı bitiminde güllerin budanması gerekir. Çünkü bu mevsimlerde güllerin yaprakları kurur, çiçek açmaz. Gülleri budama için en goğru vakit bu aylardır. Gülleri budarken dikkat edeceğiniz husus şunlar olmalıdır. Güller 3 farklı şekilde budanır. Hafif Budama, Orta Budama ve Sert budama. Bu budama için gerekli bilgiler yukarıda verilmiştir. Güllerde budamaya dikkat edilecek hususlardan biride şudur kurumui kırılmış ve hasarlı dalların bahçe kaması ile kesilerek ayrılması gerekir. Bu çalışmalar güllerde gelişimi artırmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *