Guava Meyvesi Nedir? Guava nasıl tüketilir?

Guava meyvesi Türkiye’de nerede yetişir?

Psidium guajava L. olarak bilinen Guava bitkisinin 150 adet türü olduğu bilinmektedir. Goava tropikal bir meyvedir. Guama Amerika, Peru ve Meksika’da yetişir. Goava Akdeniz iklimine hakim olan yerlerde yetişir. Besin değeri çok yüksektir. Guava hangi vitaminleri içerir? A, B, C vitamini yönünden zengindir. Guava’dan reçel, marmalet gibi ürünler hazırlanmaktadır.

guava nedir?

Guava meyvesinin faydaları nelerdir?

Guava meyvesi A,B ve C vitamini açısından zengindir. Mide, İshal ve Disanteri gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu hastalıklara karşı ilaç yapımında da kullanılır. Guava meyvesi kandaki kolestrol, Trigliserid ve tansiyonun düşmesine karşı büyük faydası olduğu bilinir. Kalp krizi riskini azaltmaktadır. Guava çalı türü bitkidir ve yapraklarını dökmez. Guava meyve ağacının çiçekleri; stamen, beyaz ve yeşilimsi türleri vardır. Ekvator ikliminden iki defa Hindistan’da ise üç defa çiçeklenme yapar. Meyve olgunkaşma süresi ortalama 120 gündür. Guava meyvesi olgunlşınca dış kabuğu sarı bazende kırmızı renklerde olabilir. Meyve ağaçlara olgunlaşmaz.

Guava Meyvesi Yetiştirme

Guava az soğuk ve donlara karşı dayanıklıdır. Değişik topraklarda yetişebilmektedir. Ortama 25 C sıcaklıklarda yetişmektedir. Guava tohumla vefa vegaratig olarak çoğaltılmaktadır. Olgunlaşma döneminde fazla yağışlardan hoşlanmaz. Dikilin guava ağacı 6 yıl sonra olğunluğa erişmektedir.

Guava Nedir?

Tatlı meyve ve ait oranı düşük olan, kırmızı yada pembe et rengine sahip, sofralık tüketimine uygun çeşitleri bulunan; kabuğu sarı ve kırmızı olabilen A, B,C vitaminleri bakımından zengin Amerika, Peru ve Hindistan’da çok fazla yetişen Akdeniz ılıman iklimine sahip alanlarda yetişen bir meyve türüdür.

Guava Meyve Çeşitleri Nelerdir?

  1. Ruby Supreme
  2. Brewster
  3. Emperor
  4. Mauritius