Gösterişli Çiçek İsimleri Nelerdir?
4 mins read

Gösterişli Çiçek İsimleri Nelerdir?

Gösterişli Çiçek Çeşitleri Listesi

Gösteriş alanında prestijçi çiçek türleri mevcuttur. Gösterişli çiçek türleri İç mekanda da çok dekoratif görüntüler sunarlar. En çok bilinen ve tercihedilen gösterişli çiçekler şu şekilde sıralanabilir.

gösterişli çiçek isimleri
 • Açelya (Rhododendron xhortorum): Açelya çiçekleri Beyaz, Pembe, Kızmızı ve Sarı renklerde açabilmektedir. Çalı görünümünde herdem yeşil bir bitkidir. Kapalı ortamlarda saksıda ise 80 cmkadar boyu uzayabilir.
 • Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha Wandl): Afrika menekşesi, Gesneriaceae familyasından Saintpaulia cinsini oluşturan saksıda sıklıkla yetiştirilen bitki türlerinin ortak adıdır. Ana vatanı Tanzanya’dır.
 • Atatürk Çiçeği, Ponsetya (Euphorbia pulcherrima): Atatürk çiçek çeşitleri suyu seven bir bitki türüdür. Çiçekler iyi sulanmalıdır. Aşırı sulamadna kaçının. Aralık, Ocak Şubat ayları içerisinde çiçekli olan bu bitkinin, çiçekleri geçince daha az su verilir. Toprağı tamamen kuruyunca Mart ayında toprağından sökülür
 • Çiçekçi Sineryası (Senecio xhybridus D.C.)
 • Çin Gülü (Hibiscus Rosa sinensis): Latince adı “Çin gülü” anlamına gelse de Türkçede kullanılan “Japon gülü” adı çiçekçilerde ve halk arasında çok yaygındır. Ankara ve İstanbul gibi bölgelerde saksılarda yetiştirilen bitki, Akdeniz ve Ege sahillerinde bahçelerde yaygın biçimde görülür.
 • Gelin Duvağı, Rodos Gülü (Bouganvilla glabra): Bu çiçek türleri genel olarak hızlı bir büyüme trendi göstermektedir. Begonvil çiçekleri Begonvil çiçekleri yetiştirirken bakımına ve saksı seçimleirne dikkat etmeniz gerekir
gösterişli bitkiler
 • Gloksinya (Sinningia speciosa Hier )
 • Kamelya (Camellia japonica Nois): Kamelya Çiçeği; Ana yurdu Japonya, Kore ve Çin’dir. Çaygiller familyasına aittir. Kamelya çiçekleri kışın yaprakalrını dökmeyen bir türdür. Kamelya çiçekleri soğuk havalara oldukça dayanıklıdır. 250’den fazla türü olduğu söylenmektedir.
 • Küpe (Fuchsia xhybridus): Küpe Çiçeği Küpeçiçeğigiller familyasına ait bir bitkidir. Anayurdu Orta ile Güney Amerika vee Yeni Zelanda olarak bilinir. Küpe çiçeği kapalı ortamlarda ev ve balkon çiçeği olarakçok tercih edilir.
 • Mine (Lantana camara L.): Botanik adı Verbana olarak bilinen mine çiçekleri; yayılıcı, otsu ve çok yıllık bitki türü olarak bilinmeketdir. Mine Çiçeğinin yayılıcı gövdeleri 15 cm uzunluğunda olabilmektedir. Mine çiçeği bitkisinin her yeri tüylüdür. Mine Çiçeği renkleri; beyazdan kırmızıya, leylak renginden maviye kadar değişir.
 • Onbiray, Çuha Çiçeği (Primula malacoides)
 • Ortanca (Hydrongea macrophylla):
 • Paskalya Zambağı (Lilium longiflorum)
 • Sardunya (Pelergonium x hortorum): Sardunya Çiçekleri İlkbahar mevsiminin sonlarına doğru çiçeklenmeye başlar ve sonbaharın başına kadar bu şekilde kalabilir. Sardunya çiçeklerinin kokusu; çiçekleri özel kokulu; beyazdan pembe ve kırmızı ile kızılın değişik tonlarındaki renklerde olur. Sarkan, yer örtücüsü, katmerli, katmersiz türleriyle ülkemizde çok sevilen bitkilerdir.
 • Siklamen (Cylamen persicum): Siklamen çiçeğinin iç mekanda saksıda yetişebilen bir türü vardır. Cyclamen persicum adlı bu tür saksıda ve iç mekanlarsda yetişmektedir. Bu çiçek türü iri çiçekli ve daha uzun boylu olarak bilinir. Cyclamen Persicum türüde Yakın Doğu bölgesinde yetişmektedir. Siklamen Çiçeği Dış mekana dikilirse her mevsime uygun olarak yetişebilmektedir.
gösterişli çiçekleri olan bitkiler

Gösterişli Çiçek İsimleri

Açelya, Afrika Menekşesi, Atatürk Çiçeği, Çiçekçi Sineryası, Çin Gülü, Gelin Duvağı, Rodos Gülü, Gloksiny, Kamelya, Küpe, Mine, Onbiray, Çuha Çiçeği, Ortanca, Paskalya Zambağı, Sardunya, Siklamen.

One thought on “Gösterişli Çiçek İsimleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın