Bitki Rehberi

Fındık Nerede Yetişir? Fındık Ne Zaman Olur?

Fındık hangi şehirde meşhurdur?

Fındık deyince ilk akla gelen ilimiz Giresun’dur. Dünya çapında üne sahip olan Giresun fındığı bilindik dünya çapında markaların tercihidir. Karadeniz bölgesinde fındığın yetiştiği illerimiz Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Samsun ve İzmit ilinde de fındık olmaktadır. Lakin fındığın birinci yetiştiği yer Doğu Karadeniz illeridir. Fındık kurutulmuş olarak tüketilir veya çikolata sektöründe de kullanılır. Fındık Karadeniz bölgesinde genel olarak Ağustos ayında toplanır. Yeşil kabuklar içinde olan fındık patoz denilen makineler ile kabuğundan ayrılır daha sonra harmanlarda kurutulur.

dalda yeşil fındık giresun

Dünyanın en iyi fındığı Nerede yetişir?

Dünya ülkeleri içinde en iyi fındık Giresun ve ilçelerinde yetişir. Giresun ilinin özellikle sahil kesimlerinde fındık randıman olarak çok iyi kalitedir. Giresun fındığın başkenti olarak bilinir. Giresun fındık hususunda dünya çapında bir üne sahiptir. Fındık üretimi yapmak oldukça zor bir iştir. Fındık daha yetişme arefesinde çeşitli hastalıklardan korunması için ilaçlama yapılır. Fındık toplama anına kadar tahmini iki defa fındık altindaki otlar biçilir. Bu olaya bahçe altı vurma denir. Ağustos aylarına doğru ise fındık toplanmaya başlanır. Gıdık denilen (sepetin küçüğü) yuvarlak bir sepete benzer aletle fındık toplanır. Toplanan fındık çuvallara dondurularak harmanlara taşınır. Harmanlarda biraz bekletilen fındık bahçenin tamamı toplandıktan sonra patozla kabuğundan çıkarılarak harmanlarda kurumaya bırakılır.

fındık ağacı

Fındık Çeşitleri nelerdir?

Özellikle Giresun ilinde yetişen fındığının bir çok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Tombul Fındık,
 • Sivri Fındık,
 • Kuş Fındık,
 • Yassı Badem Fındık,
 • Yuvarlak Badem Fındık,
 • Foşa Fındığı,

Fındığın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Fındık kalp sağlığı için faydalıdır.
 2. Diyabet hastalığı için yararlıdır.
 3. Beyni güçlendirmektedir.
 4. Kilo vermek için kullanılır. Tok tutma özelliği vardır.
 5. Sinirlere faydalıdır.
 6. Kanser hastalığına karşı koruma özelliği olduğu söylenmektedir.
 7. Cinsel isteksizliğe karşı etkilidir. Önceki yıllarda TV reklamları bile oynatılmıştır.
 8. Hergün az fındık yemek sağlık için çok faydalıdır.

Foşa Fındığı Nedir? Nerede Yetişir?

Daha çok Trabzon yöresinde yetiştirilen iri ve gösterişli bir fındık çeşididir. Kabuğu kırmızımtırak -kahverengte, ortalama 1.20 mm. kalınlıkta ve orta derecede serttir. Ortalama 17.87 mm. genişlikte kabuklu meyveye sahiptir. İç meyve zarları koyu kiremit, kahverengi, üzeri kaba damarlı, kalınca, meyve etine yapışık, içi fildişi renkte, sertçe ve göbek boşluğu büyük olan iç, meyve kabuğunu iyice doldurmuştur. İç randımanı %50-53 ve yağ oranı % 66.69’dur. Tabla kısmı darca olan bu çeşidin 475-550 adet kabuklu meyvesi 1kg. gelmektedir. Genellikle 2’li çotanak oluşturmakta ve zurufları meyve boyunun 2 katı büyüklüktedir.​

Fındık nerede yetişmektedir

Fındık hangi bölgemizde yetişir?

Türkiye’de fındık Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde fındığın en çok yetiştiği iller Giresun ve Odu ilidir.

Fındığın ana vatanı neresi?

İlk önce Fınfık ağacı Çin’de yetişmekte idi. Son yıllarda Fındık denince akla ilk gelen yer Türkiye ve dolayısı ile Karaenişz Bölgesidir. Doğu Karadeniz Bölgesinde fındık yetişir. Fındığın baş şehri ise; Giresun’dur.

En güzel fındık nerede yetişir?

Fındık üretiminin dünya üzerinde %70 den fazlası Türkiye’de yetişmektedir. Türkiye2nin Doğu Karadeniz Bölgesinde Giresun İlinde en iyi fındık yetiştiği bilinmektedir. Giresun ilçelerini baz alırsak Tirebolu ilçesinin en kaliteli fındık üretiminin yapıldığı yer olarakbilinmektedir. Sahil bölgelerinde Tirebolu, Espiye, Görele, Keşap vb ilçelerde fındık kalitesi daha güzeldir.