Fare Kulağı Çimi Nedir?

Fare kulağı; Peyzaj alanlarında, bahçelerde, parklarda yeşil bir örtü oluşturmak için kullanılan biçime gerek duymayan bir bitki çeşididir. Fare kulağı çimi bitkisi çok yıllık bir bitki türleri arasına girer. Yaprakları güneşte yaklaşık 0,5 cm çapında uzat, fare kulağı bitkisi gölge de ise daha büyük ve saplar daha uzamış olarak dururlar. Dichondra da çimler kadar fazla yabancı ot mücadelesine gerek duyar. Bu yüzden mücadele selektif yabancı ot öldürücüler kullanılabilir.

fare kulağı çimi resmi

Fare kulağı çimi nasıl yetişir?

Üretimi tohum ile olur. Tohumdan kolayca yetişir. Tohum ekimi Mart-Ağustos ayları arasında yapılır. Bahçelerde veya parklarda biçilmesi istenmeyen yerlerde çimen oluşturmak için kullanılır. Tohum iyice kurutulmuş ve ağartılmış olmalıdır. Bu yapılmadığı zaman çimlenme düşük olur. Güneş veya gölgede yetiştirilebilir ancak gölgeye daha iyi adapte olur. Özel bir toprak isteği yoktur. Asit ya da nötr topraklarda rahatlıkla gelişebilir.

Dichondra repens

Bu fare kulağı çeşidi; çok narin, sık yapılı, yüzeysel kök gelişimi olan bodur bir yer örtücü bitkidir. Fare kulağı bitkisi Hızlı gelişir. Ezilmeye ve basılmaya hassastır. Derin biçilmesi halinde bitki zarar görür. Tınlı az killi, iyi drenajlı toprakları sever. Fare Kulağı çimi Yüksek sıcaklara dayanıklıdır. 40 dereceye kadar olan sıcaklara da dayanır. Bu sıcaklığın altında yapraklarda sararmalar başlar. Su ve gübre istekleri fazladır.

Fare Kulağı Hastalıkları

Kök çürüklüğü ve pas hastalık yaparken, zararlıları ise nematodlar, sümüklü böcekler, yaprak bitleri ve unlu bitlerdir. Fare kulağı ne kadar sürede çıkar?, Fare Kulağı yayılır mı?, Fare Kulağı nasıl sulanır?, Fare kulağı tohumu kaç para?, fare kulağı tohumu, fare kulağı, fare kulağı çimi, fare kulağı tohumu ekimi, fare kulağı nasıl ekilir?, fare kulağı nedir, fare kulağı bitkisi

Fare Kulağı Çimi Hakkında Bilgiler

Bir yanıt yazın