Bitki Rehberi

Endemik Bitki Türleri

Türkiye’nin Endemik Bitki Çeşitleri

Endemik Bitki Nedir? ; Endemik bitki sadece o bölgede yetişen başka yerdeki türlere benzemeyen bitki çeşididir. Ülkemiz dünya bitki kategorisine göre endemik türler bakımından oldukça zengin bir floraya sahiptir. Türkiye’nin her bir bölgesine özel farklı endemik türler mevcuttur. Karadeniz, Akdeniz, Marmara, Eğe, Doğa Anadolu, Güney Doğu, İç Anadolu bölgelerimizde çok çeşitli endemik bitkiler yetişmektedir. Türkiye’de yetişen endemik bitkiler ve bu bitkilerin dağılışı ve bazı bitkilerin incelenmesi yani hakkında bilgi vererek tanıtmaya çalışacağız.

Bölgelere Göre Endemik Bitki Sayıları

Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’nin her bri bölgesinde toplam 1890 civarından endemik bitki çeşitliliği mevcuttur. Endemik türler yeni keşfedilen bitkilere göre sayı olarak hean değişebilmektedir.

 • Akdeniz Bölgesi Endemik Bitkiler 750
 • Doğu Anadolu Bölgesi Endemik Bitkiler 380
 • Orta Anadolu Bölgesi Endemik Bitkiler 275
 • Karadeni Bölgesi Endemik Bitkiler 220
 • Ege Bölgesi Endemik Bitkiler 160
 • Marmara Bölgesi Endemik Bitkiler 70
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi Endemik Bitkiler 35

Türkiye’de en çok yetişen endemik bitki türleri

endemik sıgır kuyruğu bitkisi

Endemik türler içerisinden ülkemizde en çok farklı türü bulunan ve endemik tür açısından birinci sırada yer alan bitki Latince ismi Astragalus olan Geven olarak bilinir. Geven bitkisinin Türkiye’de endemik tür olrak 229 adet çeşidi mevcuttur. Endemik türler arasında ikinci sırada ise Sığır Kuyruğu bitkisi yer alır. Sığır Kuyruğu‘nun ise Türkiye’de 179 türü mevcuttur. Türkiye’de şu ana kadar yetişen veya keşfedilen endemik bitki türü 1890 civarındadır. Türk ve Yabancı bilim insanlarının arama tarama faaliyetleri sonucunda bu türlerin mutlaka daha fazla olacağına eminiz. Ülkemiz bitki türleri açısında da fakir değildir. Şükürler olsun Anadolu coğrafyası bitki zengini diyebiliriz. Türkiye’de hızla artan sanayileşme, yapılaşma ve yeşil alanların azalması gibi bazı sebeplerden dolayı endemik dahi diğer bitki çeşitliliği zarar görmektedir. Türkiye’nin bitki çeşitliliği koruma konusanda çalışmaları mevcuttur ancak bu çabaların daha fazla artması ve bitki çeşitliliğinin korunması çok önemlidir.

Endemik Peygamber Çiçeği

Endemik tür sıralamasında üçüncü sırayı ise Peygamber Çiçeği almaktadır. Latince adı Centaure olan Peygamber Çiçeğinin Türkiye’de 107 civarın farklı türü vardır.

En Çok Görülen Endemik Bitkiler

 1. Geven
 2. Sığır Kuyruğu
 3. Peygamber Çiçeği
 4. Kazdağı Göknarı
 5. Taşlık Çiğdemi
 6. Anadolu Karanfili 
 7. Sütleğengiller
 8. Misk Soğanı
 9. İstanbul Nazendesi
 10. Dişotugiller
 11. Piyan, Eber Sarısı
 12. Sevgi Çiçeği 
 13. Çan Çiçeği 
 14. Van Ters Lalesi
 15. Antalya Çiğdemi
 16. Kapadokya Soğanı
 17. Zambakgiller
 18. İstanbul Kardeleni
 19. Anadolu Glayölü