Ekim ayında hangi bitkiler ekilir?

Toprakla uğraşmanın belirli aylarda belirli işleri olmaktadır. İstediğiniz zaman her bitkiyi ekip dikemezsiniz. Toprak ne zaman kabul ediyorsa bitkiyi o zaman dikmeniz veya ekmeniz gerekmeketdir. Ekim ayı içinde yapılacak tarımsal faaliyetler şuşekildedir. Ekimayının ikinci yarısından itibaren erken donlar başlayabilir. Bu nedenle, yazlık sebzelerin hasadı bitirilmelidir. Aksi halde, sebzeler don tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Kereviz, ıspanak, lahana, karnabahar, turp ve marulda bakım işlerine devam edilir. Hasada başlanır. İlkbaharda çıkacak olan fındık turpunun tohumları tarlaya ekilir. Lahana kelebeği mücadelesine devam edilir. Çiftlik gübresi uygulamasına ve toprak işlemesine devam edilir.

Ekim ayında bahçe ekim dikimi

Ekim ayı içerisinde çeşitli süs bitkilerininde bakımı ekimi yapılabilir. Yeri hazırlanan soğanlı süs bitkilerinin (Lale, nergis, sümbül, frezya, zambak) dikimleri yapılır. Bordürlerde bulunan çiçekler toplanarak, sadece kasımpatları ve yıldızlar bırakılır. Kasımpatlarına sıvı gübre verilir. Gonca tekleme yapılır. Toprak derin olarak bellenerek, çürümüş gübre verilir. Çukur kalmış olan çim sahaları onarılır. Çim tohumlarının ekimi yapılır. Eğer don olmuşsa; yıldızlar kaldırılarak, yumruları kurutulur ve saklanır. Yazlık mevsimlik çiçeklerin tohum kapsülleri toplanır.

ekim ayında ne ekilmelidir

Ekim ayında meyve ağaçları bakımı

Özellikle hasadın tamamlandığı bahçelere çiftlik gübresi verilir. Fidan çukurlarının yerleri işaretlenir ve çukurlar açılır. Fidanlıklarda manas ve diğer toprakaltı zararlılarına karşı toprak ilaçlaması ve benzeri mücadele yöntemleri uygulanır. Kurumuş, hastalıklı ağaç ve dallar budama yoluyla çıkarılıp, yokedilir. Su kanalları ve arklar, tahliye kanalları ve benzeri sulama yapılarında gerekli temizlik ve bakım işleri yapılır.

Ekim ayında hangi sebzeler ekilir?

Bir yanıt yazın