Echeveria bitkisi bakımı nasıl yapılır?

Echeveria türleri, Echeveria çiçeği Bakımı, Echeveria elegans, Echeveria sukulent, Echeveria nodulosa bakımı, Sukulent echeria, Echeveria türkçesi, Echeveria önemli türleri

Echeveria bitkisi hakkında bilgiler

Echeveria bitkisi tercihen salon ve balkonlarda süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Çok çeşitli türleri mevcuttur. Bakımı zor değildir. Echeveria damkoruğugillerden bir bitki türüdür. Echeveria bitkisinin ana vatanı Orta Amerika ile Güney Amerika’nın kuzey bölgeleri yani Meksika’dan Venezuela’dır. Echeveria bitkisinin yaklaşık 150 türü vardır.
Echeveria bitkisi etli ve sulu bitki türlerindendir. Aşkın Gözyaşları adı ile ün salmıştır. Echeveria türleri salon bitkisi olarak tercihedilen bir türdür. Balkon bitkileri olup eskiden beri Türk bahçelerinin özellikle havuz kenarlarını süsleyen çiçekler arasında yer almışlardır. Bütün echeveria bitkileri rozet yapılı olup gövdesiz ya da kısa gövdelidir. Yaprak renkleri donuk yeşilden koyu mora kadar çeşitlilik göstermektedir. Birçok türün yaprağı parlak pembe olur.

Echeveria Nedir?

Çiçek çeşitleri Laleye benzemektedir. kırmızı, pembe, turuncu renkli olabilirler. Etli yaprakları tüysüz rozet şeklinde gelişmiş türlerinde, bu rozetin çapı 40 cm bulabilir. Bu türlerden bazısı yeşil kıvırcık salatalığa benzer. Bu rozetin üzerinde uzayan saplarda açan uzun ömürlü çiçeklerinin rengi, echeveria türüne göre kırmızı, pembe ya da turuncu olur. Çiçekleri laleyi andırır. Çiçek açma mevsimi de türlere göre ilkbahar, yaz ya da sonbahar olarak değişkenlik gösterir. Çiçeklerinin ömrü uzundur.

Echeveria bitkisinin türleri nelerdir?

Echeveria affinis; Yeşilden yeşilimsi siyaha değişen uzunca dikdörtgen
yaprakları vardır. Çiçek rengi kırmızı olan bu tür yaygıncadır.

Echeveria agavoides; Balmumu kalıbı adı da verilir. Yeşil yaprakları kırmızı uçla sona erer. Kırmızı çiçeklerin ucu da sarı olur.

Echeveria black prince; Bir melez olup koyu kestane sürgünleri vardır.

Echeveria aşkın gözyaşları

Echeveria derenbergii; Boyalı bayan adı da verilmektedir. Çok etli yapılı,
minik sivri ve tozlu mavi görünümdeki yaprakları rozet biçiminde bitkide
bulunmaktadır.

Echeveria elegans; Küçük, tozlu yapıda yeşil yaprakları vardır. Kırmızı
çiçeklerin ucu sarı renktedir.

Echeveria gibbiflora; Meksika kökenlidir. Yarı bodurdur. Sukkulent ve zarif bir sera bitkisidir. Sıcak- kuru bölgelerde dışarıda da yetiştirilir. Yazın açan çiçekleri kırmızı – portakal olup iç kısmı sarıdır.

Echeveria gibbiflora aşkın gözyaşı bitkisi

Echeveria morning light; Bir melez tür olup yaprakları parlak pembe
renklidir.

Echeveria pulvinata; Peluş bitkisi de denir. Koyu yeşil ensiz yaprakları kısa ve sık tüylerle kaplıdır. Yapraklarının kenarları da hafif kırmızı renktedir. Çok yaygın bir türdür. Kaynak >>

Bir cevap yazın