Doğu ladini nerelerde yetişir?

Ladin ağacı Türkiye’de nerede yetişir?

Doğu ladin ağacı; düz bir ağaç olarak büyür, en uzun boyu 60 metre civarındadır. Ladin Ağacı yüksek yerlerde yetişmey isever. Kumlu, besin değeri yüksek olan humuslu topraklarda sağlıklı bir yetişme göstermektedir. Doğu Ladin ağacı gölgeliklerde de yetişebilmektedir. Soğukve donlarda zarar görmeyen bir ağaç türüdür. Doğu Ladin ağacı yetişen yerler; Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemiz deki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğu sun dan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır.

Ladin ağacından neler yapılmaktadır?

Selüloz ve kâğıt endüstrisi yanında yapı malzemesi, kontrplak, kaplama, mobilya, lambri, her türlü ambalaj, sandık, kutu, sepet, kibrit çöpü ve kurşun kalem yapımında kullanılır.

türkiyede doğu ladini nerede yetişir

Türkiye’de ne kadar doğu ladin ağacı vardır?

Doğu Ladini, Ülkemizde 334.472,4 Ha bir alanda doğu ladin ağacı yayılışı mevcuttur. Doğu ladin ağaçları Kafkasya ve Türkiye’de yetişmektedir. Özellikle karadeniz bölgesinde iyi bir yetişme gösterir.

Related Posts

bitki çeşitleri

Bahçe, Bitkiler, Tarım, Ağaçlar, Çiçekler, Güller, Ağaççıklar, Çalı Türleri, Süs Bitkileri, İç Mekan Bitkileri, Endemik Bitkiler, Türkiye'de yetişen bitki çeşitliliği, Yeşil alanlar, Çim alanları, İnsanların doğa ile ilişkileri vb konularda bilgiler içermektedir.

This Post Has One Comment

  1. Karadeniz ve özelllikle yaylalarda harika yetişiyor. Dümdüz pürüzsüz maşallah. Doruk ağacı deniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir