Difenbahya çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

Difenbahya çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

Difenbahya çiçeği zararlı mı? Difenbahya çiçeği nasıl Çoğaltilir? Difenbahya çiçeğinin yaprakları neden sararır? Difenbahya çiçeği hangi ortamı sever? Difenbahya çiçeği evde nasıl yetiştirilir? Difenbahya çiçeği Alt yaprakları neden sararır? Difenbahya çiçeği neden büyümez? Difenbahya yapraktan nasıl Çoğaltılır Difenbahya Çeşitleri difenbahya çiçek açtı. Difenbahya çiçeği güneşi sever mi Difenbahya zehirli mi ? Evet, bitki çok zehirli olduğundan özsuyu ele bulaşırsa bol suyla yıkamak gerekir. Difenbahya çiçeği zararları Difenbahya costuran Difenbahya çiçeği yaprakları neden sararır?

Difenbahya (Dieffenbachia) Çiçeği

Difenbahya olarak bilinen iç mekan bitkisi Araceae (arase) familyasındandır. Difenbahya çiçeği nerede yetişir? Güney Amerika’da doğal olarak yaşar. 30 kadar türü bulunur. İçmek mekanda tercih edilme sebebi sürekli (erdem yeşil) bitkilerden olmasıdır. Salonların dekoratif yapraklı vazgeçilmez bitkilerindendir. Yaprakları iri, sert, derimsi yapıdadır ve yeşil üzerine bol beyaz lekelidir. Birçok kültür formları elde edilmiştir. Süs bitkileri yetiştiriciliğinde yeşil üzerine beyaz leke veya şeritli formları önem kazanmıştır.

Difenbahya çiçeği çeşitleri; En önemli türleri D.maculata, D.amonena, D.bausei, D.exotica ve D.picta’dır.

Difenbahya Bitkisi Özellikleri

Difenbahya yaklaşık 3 m kadar boylanabilen, her dem yeşil iri, oval, sert, derimsi yapıda, yeşil üzerine bol beyaz lekeli ve çok gösterişli yaprakları olan bir bitkidir. Yaprakları merkezi gövdeden dışarı ve aşağı doğru yayılır. Yapraklar arasından üst tarafı parlak ve pek dikkati çekmeyen çiçekleri bulunur.

Difenbahya çiçeği hakkında bilgi

DİFENBAHYA ÇİÇEĞİ ZARARLILARI; Difenbaya bitkisinin en önemli hastalıkların başında gelen yaprak lekesidir. Difenbahya bitkii, Kök çürüklüğü ve antraknoz; zararlıları ise kırmızı örümcek ve yaprak bitleridir. Difenbahya bitkisi mevsimlik çiçeklerdendir. Difenbahya içmekanlarda çok tercih eilen bir bitki türüdür. Difenbahya çiçeğinin anavatanı olan ve ençok görüldüğü ülkeler olarak bilinen ise Güney Amerika, Kolombiya ve Brezilya’dır.

Difenbahya çiçeği drennaşı iyi olan toprak kullanılarak yetiştirilmelidir. Difenbahya çiçekleri sulama zamanları; İlkbahardan sonbahara kadar belirli aralıklar ile sulanmak bitkiye iyi gelir. Buna nazaran kışın bu bitki çok az sulanmalıdır. Difenbahya çiçeği gübre ister mi? Mart ayından Eylül ayına kadar, 2 ila 4 hafta da bir dengeli sıvı gübre ile gübreleme yapılmalıdır.

Difenbahya çiçeği saksı değişimi

İçmekan bitkisi olan ve herdem yeşil olan Difenbahya bitkisinin her yıl ilkbaharda saksısı değiştirilmeli ve drenajı yüksekolan topraklar tercih edilmelidir. Difenbahya çiçeği nasıl budanır? Difenbahya bitkisinin sararmış ve çok fazla büyümüş alt yapraklar budanmalı ve ana gövdeden ayrılmalıdır.

Önemli; Difenbahya çiçeği zehirli olduğu için çocuklardan uzak tutulmalı. Evde çocuk var ise işyerlerinde yetiştirilmesi önemlidir.

One thought on “Difenbahya çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

Bir yanıt yazın