Çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu yağı nerelerde kullanılır?

Çörek otu bitkisinin özellikleri nelerdir?

Çörek otu 50 cm’ye kadar uzayabilen, dik gövdeli, dallı, tüylü seyrek yapılı tek yıllık bir bitki türüdür. Çörek otunun çiçek sapları tek tek oluşmaktadır. Çörek otu çiçek renkleri; sarımsı yeşil, beyaz ve açık mavi şeklinde olabilmektedir. Çörek otu Haziran ile Temmuz arasında çiçek açmaktadır. Çörek otunun hasat vakti ise Ağustos ve Eylül aylarındadır. Çörek otu latincede Nigella sativa L. olarak bilinen bir faydalı bitkidir. Çörek otu nerelerde kullanılır? Çörek otu bitkisi tohumları başta baharat olarak tüketilmektedir. Çörek otu tohumları gıda sanayinde unlu mamulleri süslemek amacıyla tercih edilmektedir.

çörek otunun faydaları

Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

 1. Astım ve Bronşit vb hastalıkların tadavisinde etkisi kanıtlanmıştır.
 2. Kurutulmuş siyah tohumlar sağlığı korumak dahi bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.
 3. Egzama ve deri hastalıklarında hastalıklı bölgeye ovularak kullanılması tavsiye edilmektedir.
 4. Saç dökülmesini ve kepeği önlemek amacıyla başa sürülerek kullanılmaktadır.
 5. Saç miktarına göre 1 veya 2 yemek kaşığı çörek otu yağı saç diplerine yetecek oranda kullanılır (1 yemek kaşığı yaklaşık 10 ml’dir)
 6. A,B, ve C vitaminleri içerir, yaraları iyileştirmektedir.
 7. Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırmaktadır. Sürekli gaz sorunu olanlara yararları vardır. Kabızlığa faydası vardır.
 8. Baş ağrılarına yararları vardır. Ağrı kesici özellikler taşımaktadır.
 9. Yüksek tansiyonu düşürür, kolestrola karşı etkilidir.
 10. Eklem ağrısı, diş ağrısı oalnların ağrılarını kesme özelliği vardır.
 11. Yeni doğum yapmış kadınlarda süt artırma özelliği bulunmaktadır.
 12. Uykusuzluğa karşı faydalıdır.

Çörek Otu Nerelerde Yetişir? Çörek otu bitkisi ülkemizde Mersin, Burdur, İstanbul, Gaziantep, Amasya ve Kahramanmaraş illerinde yetiştirilmektedir.

Çörek otu yağı nasıl elde edilir?

Çörek otu yağı, çörek otu tohumlarından soğuk pres yöntemiyle elde edilmektedir. Soğuk pres yağlar ısı uygulamaksızın, sadece mekanik işlemlerle, yağın doğasını bozmadan üretilen bitkisel yağlardır. Soğuk pres tekniği ile üretilen yağlar proses esnasında yüksek sıcaklık değerlerine maruz kalmadıkları için trans yağ asitleri oluşamamakta ve bünyesinde bulunan biyoaktif bileşikler de zarar görmemektedir. Bu durum, gerek sağlık, gerekse gıdalardaki beslenme değeri açısından son derece önemlidir. Soğuk pres tekniği; en yüksek nitelikli bitkisel yağların üretilmesinde kullanılan tekniklerin başında gelmektedir. Soğuk pres yöntemi ile elde edilen yağlar daha yüksek oranlarda antioksidanlar, fenolik bileşikler, fosfatidler, karotenoidler ve fitosteroller gibi bazı maddeleri içerdiklerinden dolayı sağlık açısından faydaları ön plana çıkmaktadırlar.

Modern Tıpta Çörek Otunun yararları; Son yıllarda modern tıpta çörek otunun sabit ve uçucu yağının antibakteriyel, antitümor, sakinleştirici, yatıştırıcı, ağrı kesici, kan şekeri düşürücü ve düz kasları gevşetici etkilerinden yoğun bir şekilde yararlanıldığı belirtilmiştir.

Çörek otu bitkisinin tarihçesi

Çörek otu eski dünya uygarlıklarının geleneksel bir baharat bitkisidir. Çörek otu tohumlarının antik Mısır’da İ.Ö. 1325 yılında Tutankhamon’un mezarında ve antik Mezopotamya’da bulunduğu ve Romalılar zamanında baharat olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Nigella sativa tohumlarına MÖ 1333 – 1323 yılları arasında hüküm süren Mısır’ın 18. hanedan firavunu (19 yaşında ölen) Tutankamon’un krallar vadisinde bulunan mezarında rastlanmıştır. Bu tohumların Tutankamon’un ölümünden sonraki yaşamında iyi ve sağlıklı bir yaşam dilemek amacıyla konulduğu düşünülmektedir. Ayrıca bu bitkiden elde edilen yağın, Mısır kraliçesi Kleopatra tarafından da sağlık ve güzellik sağlaması amacıyla kullanıldığı bildirilmiştir.

Çörek otu hangi topraklarda yetişir? Çörek otu için sıcak, besin maddelerince zengin ve hafif olmayan topraklar uygundur. Özellik kumlu tınlı topraklarda çok iyi yetişir.

Çörek otu yağı egzamaya iyi gelir mi?

Çörek otu yağı ekzama hastalıklarına iyi gelmektedir. Uygun dozlarla ve düzenli kullanılması halinde egzama ve yaraları tedavi ettiği bilinmektedir.

Çörek otu yağı zayıflatır mı?

Birkaç kase doğal yoğurt ile tüketildiği zaman sağlık açsından faydalı olduğu ve zayıflatabildiği söylenmektedir. Çörek otu yağı ve çörek otunun bir çok hastalığa yararları olduğu kanıtlanhmıştır.

Çörek otu yağı göze iyi gelir mi?

Çörek otu bitkisi dahi çörek otu yağının göz hastalıklarına karşıda faydalı olduğu söylenmiştir. Uzman kişilerden bilgi alırarak göz ile ilgili çörekotu yağının nasıl kullanılabileceği ve dozajlarını ayarlayabilirsiniz.

Çörek otu sperm sayısını arttırır mı?

Çörek otu bitkisinin libidoları artırdığı dolayısı ile cinsel gücü artırmaktadır. Çörek otu cinsel istekleri artırmaktadır.