Çim Çeşitleri Nelerdir?

Çim Türleri Hakkında Bilgiler

Çim bitkilerini familyaları, tekstürleri, iklimsel istekleri gibi değişik ölçülere göre sınıflandırmak mümkündür. Fakat en yaygın şekilde kullanılanı iklimsel isteklerine göre yapılan sınıflandırmalardır.

  • Serin İklim Çim Bitkileri; Serin iklim çim bitkilerinin ekim yatağındaki sıcaklığın 15-20 derece olduğu dönemde optimum gelişme gösteren çim türleridir. Serin iklim çim bitkileri şunlardır; ayrık, tavus otu, kılçıksız boğum, sorguçlu tarak otu, domuz ayrığı, yumak’tır. kış mevsimi şartlarında iyi bakılması halinde mevcut olan renklerini muhafaza ederler.
  • Sıcak İklim Çim Bitkileri; Sıcak İklim Çimleri, Bermuda çimi, uganda çimi , japon çimi , yengeçotu, kikuyu çimi, tuzcul yalancı darı şeklinde sıralanabilir.

Dünyanın farklı bölgelerinde çok çeşitli cins ve türler halinde yaygın olarak yetişen çim türleri bulunmaktadır. Var olan bu çim türlerinde ıslahat çalışmaları gerçekleştirerek farklı özelliklere sahip yeni çim türleri elde edilmiştir.

Çimlerin Sınıflandırılması

Çim bitkilerini familyaları, tekstürleri, iklimsel istekleri gibi değişik ölçülere göre sınıflandırmak mümkündür. Fakat en yaygın şekilde kullanılanı iklimsel isteklerine göre yapılan sınıflandırmalardır. Bunlar serin iklim çim bitkileri ve sıcak bitkileri diye farklı şekilde sınıflandırılırlar. Serin iklim çim bitkilerinin ekim yatağındaki sıcaklığın 15-20 derece olduğu dönemde optimum gelişme gösteren çim türleridir. Bu grupta bulunan çim bitkileri ekstrem olmayan kış mevsimi şartlarında iyi bakılması halinde mevcut olan renklerini muhafaza ederler. Serin iklim çim bitkileri şunlardır; ayrık, tavus otu, kılçıksız boğum, sorguçlu tarak otu, domuz ayrığı, yumak’tır.

Çim ekimi nasıl yapılmalıdır >>

Çim çeşitleri

Bahçe çim çeşitleri

Basılmaya dayanıklı çim

Kuraklığa dayanıklı çim

Festuca türleri

Rulo Çim Çeşitleri

Çim Tohumu

Çim çeşitleri hakkındaki tüm cevaplar

En iyi Çim Tohumu

Festuca çim

Çim Tohumu Çeşitleri ve özellikleri

Futbol sahalarında kullanılan çim türleri