Çam ağacı budama yasak mı?

Çam ağacı budama kesme yasak mı

Çam ağacı budama yasak değildir. Özel mülklerde olan; çeşitli sebeplerle çevreye zarar veren, yola ve bina yapım alanlarında bulunan, yol kenarı ve parklarda bulunan çam ağaçlarını budama yasak değildir. Elbette özellikle büyükşehirlerde bulunan ağaç türleri çam ağacı dahil kesilmesi ve zarar verilmesi doğru değildir. Özellikle yılbaşında çam ağacı yani kesme çam daha fidan iken onu kesip süsleme amaçlı kullanmak kanunen de suç sayılmalıdır.

Çam ağacı kesmek yasak mı?

Çam ağacı dahil özellikle ormanlık alanlarda izinsiz ağaç kesmek suçtur. Önceki tarihlerde Orman Bakanlığının bu konu ile ilgili açıklamaları olmuştur. Ormanlardan veya ağaçlık alanlardan kesilen (izinsiz kesilen) ağaçlar için yaptırım vardır.

İzinsiz ağaç kesmenin cezaları

  • Ormandaki izinsiz kesilen ağaçları kökünden ortasından hayatına son verecek şekilde dallarından veya kenarından kesip zarar vermenin cezası 3 aydan başlayarak 5 yıla kadar çıkmaktadır.
  • Kendi mülkünüzdeki ağaçları izinsiz kesmeniz bir sorun yaratmamaktadır. Fakat kamu alanındaki ağaçlar izinli kullanılmalıdır. Aksi taktirde kamu alanındaki ağaçları kesmenin cezası 10 aydan başlar.
  • Ekili fidanlara zarar veren şahıslara uygulanan yaptırım ise 1 yıldan başlayarak 5 yıla kadar çıkmaktadır.
  • İzinsiz ağaçlara motorlu taşıtlarla zarar verilmesi halinde var olan ceza bir kat daha fazlalaşır. Fidanlara verilen zarar da bu bir katı fazlalık kısım bir kat daha artar.
  • Ormandaki malları izin almadan biçen, işleyen, satan, satın alan ve taşıyanlara ise 1 yıla yakın hapis cezası verilebiliyor.
  • Bu işi ticaret anlamında kullanarak kar etmek amaçlı aldıkları orman ürünlerini işleyerek eşya ve alet haline getirdikten sonra satışa çıkaranların cezası ise 1 seneden başlayarak 7 yıla kadar çıkabiliyor.
  • Ormanın içinde, orman mallarından izinsiz faydalanma ve orman mallarını işgal etme suçunun yapılmasında ceza 6 aydan başlayarak 2 seneye kadar çıkabiliyor.

Çam ağacı budama yasak mıdır?, çam ağacı kesmek yasak mı?, çam ağaçları kesilir mi?, çam ağacı kesmenin cezası nedir?, yılbaşı için çam kesmenin cezası, ağaç kesmek yasak mı?

Bir cevap yazın